Çocuklar için güneşten koruyu kremler 15 -30 faktör korumalı olmalıdır. 15 faktör korumalı güneş kremleri güneşin zararlı ışınlarının %93 ünü bloke eder. 30 faktör korumalı güneş kremleri ise güneşin zararlı ışınlarının %97 sini bloke eder.

30 faktör üzeri güneş kremleri pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü daha üzeri olanlarda ekstradan kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu da bebeklerin ve küçük çocukların cildi için zararlı olabilir.

Çocuklar için uygun olan güneş kremlerinin çinko oksit veya titanyum dioksit barındırdığını bilmek gerekir. Bu özellikle 6 aydan daha küçük bebekler için daha önemlidir. Çünkü bu iki bileşim güneşin zarlı etkilerine karşı cildi henüz çok hassas olan bebekler ve küçük çocuklar için bariyer görevi görürler.

Güneş kremini dışarı çıkmadan 15 – 30 dk önce uygulamak gerekir. Çocuğun cildinin açıkta kalan tüm kısımlarına güneş kreminin uygulanması gerekir. Hatta kulaklarına bile uygulanmalıdır.

Güneş kremi ayrıca çocuğa her 2 saatte bir sürülmelidir. Denizdeyken denizden her çıkışta yine güneş kremi uygulanmalıdır. Güneş kremi sudayken bile en az 40 dk. süreyle etkisini gösterebilmelidir.