Çocuğunuzu dikkatli şekilde gözlemleyerek ciddi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Yenidoğanların ve çocukların dikkatli gözlemlenmesini belirten Çocuk Cerrahı Op. Dr. Zafer Dörtdoğan, “Bazen çocuklarımızda ciddi problemler olabiliyor. Bu ciddi problemleri aslında çok küçük detaylarla yakalamak mümkün. Fakat yeteri kadar dikkat edilmediği takdirde, bilinçsizce çocuklarımıza ilaçlar içirebiliyoruz. Gereksiz yere ilaç içirtip tedavi süresini uzatmak yerine, çocuklarımızı detaylı muayene sokmak ya da çok ciddi gözlemlemek gerekiyor. Böylece tedavilerin başarı oranı artıyor.

* Yenidoğan döneminde sünnet olmuş bebeklerin ilk 1 yıl içinde herhangi bir sebeple hastaneye başvurma oranları, sünnetsizlerden 6 kat azdır. Yenidoğan veya bebeklik dönemi sünneti üriner enfeksiyon nedeniyle doktora başvuruları istatistiksel olarak 10 kat azalmaktadır. Bilimsel araştırmalar sünnetin en kolay uygulandığı ve atlatıldığı dönemin yenidoğan ve bebeklik dönemi olduğunu göstermektedir. Özellikle sünnet derisi darsa bunu zorlayarak açmaya çalışmak daha sonra ciddi darlıklara yol açabileceği için bu zorlamalardan kaçınmak ve gerekirse erken sünneti düşünmek mantıklı olur.

Ailenin isteğine bağlı sünnetler için önerilen yaş aralığı 2 yaş altı ya da 5. yaştan sonradır. 2-5 yaş arası çocuklarda sünnet nadir de olsa bir takım psikolojik sorunlara yol açabilir. Çocuğunuz yarım sünnetli ise veya idrar çıkış deliği normal yerinden daha aşağıda farklı bir yerde ise çocuğunuzun testislerinin torbalarında olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Testisler torbada değil ise ya da arada yukarı kaçıyorsa, çocuğunuz ağladığı veya öksürdüğü zaman kasıklarında şişlik oluyorsa çocuğunuzda kasık fıtığı olabilir. Çocuğunuzun torbalarında şişlik varsa çocuğunuzda su fıtığı (Hidroseli) olabilir, şişliği artıp azalabilir. Çocuğunuzun torbasında ani gelişen ağrı, kızarıklık oluşmuş ise yumurtalık burkulması (testis torsiyonu) olabilir. Bu durumda dakikaların önemi vardır.