evcilik oyunuÇocuğumun zekasını geliştirmek için ona ne tür oyunlar oynatmalıyım? Paylaşmayı öğrenmesini ve sorunların üstesinden gelmesini istiyorum. K.S./Ankara Oyun; çocuk gelişiminin en önemli aşamaları arasındadır. Biz yetişkinler için oldukça basit görünen pek çok oyun, çocuğa sorumluluk almayı, karar vermeyi, sürdürebilmeyi ve çeşitli rollere girmeyi öğreten önemli araçlardır.

GÖZ KONTAĞI KURUN

Çocuk oyun oynarken kendini tanımaya başlar. Zafiyetlerini, güçlü yönlerini hatta korkularını görür. Bu nedenle oyunu çocuğun zeka gelişimi için çok etkin olarak kullanabilirsiniz. Hangi yaşta olursa olsun oyun esnasında onunla mutlaka göz kontağı kurmalısınız. Onu eleştirmemeniz de önemli bir detaydır.

KENDİNİ TANIYACAK

Çocuğun kendini tanımaya çalıştığı oyun serüvenlerini destekleyin. Farklı rolleri benimseyip oynamasını sağlayın. Drama etkinliklerine biraz daha fazla ağırlık verin. Olabildiğince hayal gücü ve yaratıcılık isteyen oyunlar tercih etmeye çalışın.

İSTEK UYANDIRIN

Çocuğunuza sürekli olarak yüksek hedeflere, uğraşmadan ulaşma fırsatı verdiyseniz, onun hırslarını da törpülemişiniz demektir. Bu nedenle önce ona vereceğiniz ödülleri makul ve yaşına uygun bir seviyeye çekin. Hatta ödül diyetine girin. Birkaç hafta belki de ay her istediği şeyi almayın. Böylece çocuğunuzda istek uyanmasını sağlamış olursunuz. Başarı sonrası ödül alan çocuk bundan büyük haz alır. Yani, bir ay boyunca ödevlerini kimseden yardım istemeden yaptığı takdirde ona lunaparka gitme ya da oyun CD’si alma ödülü verin. Pahalı olmayan bir oyuncak da alınabilir.