bebeklerde kitap okumaÇOCUĞUNUZA KİTAP OKURKEN

Çocuğunuza hiç kitap okuyor musunuz?

Eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa bunu alışkanlık haline getirin. Çünkü çocuklara kitap okumanın birçok faydaları bulunmaktadır. Küçük çocuklara kitap okumak onların dil ve anlama becerilerini geliştirir. Kitap okumayla çocuğunuzun farklı sesleri ayırt etmesini, kelime hazinesini ve zekasını geliştirmesini sağlarsınız. En önemlisi de kitap okumak çocukla ebeveyn arasındaki bağı daha da güçlendirir.

Çocuğunuza kitap okurken bazı temel hususları da dikkate almanız gerekir:

1. Kitap okurken bulunduğunuz ortamın özelliğine dikkat edin. Sakin, sessiz ve huzurlu bir ortam olmalıdır.

2. Sizin ve çocuğunuzun dikkatini kaçarak dış uyarıcıların olmaması gerekir ( tv. radyo v.b. ). Çocuğun sizin kitap okumanıza iyi odaklanmasını sağlayın.

3. Kitapları çocuğa gün içinde her zaman okuyabilirsiniz ama özellikle akşam çocuğunuz yatmadan önce okuyun. Bu çocuğunuz için de iyi bir uykuya hazırlık aşaması olur. Kitap okuyarak çocuğunuzun rahatlamasına ve kendini daha sakin hissetmesine yardımcı olursunuz. Böylelikle çocuğunuz daha rahat uyur.

4. Kitap okurken yavaş olun. Hızlı okumayın. Onun takip ve anlama yeteneğini dikkate alın. Hızlı okumanız anlatılanları kaçırmasına neden olabilir. Sakin bir ses tonuyla okuyun. Vurgulara dikkat edin ki anlattıklarınız çocuk için daha ilgi çekici olsun. Eğer çocuğunuz kitaptaki resimleri incelemek ve soru sormak istiyorsa ona imkan tanıyın.

5. Okuduğunuz kitapların resimli olmasına dikkat edin. Bu kitaplar çocuklar için daha ilgi çekicidir. Resimlerdeki cisimlerin veya hayvanların isimlerini çocuğunuza göstererek vurgulayın.