çocuk büyütmek

yardımsever cocuğu


Çocuklar küçük yaşlarda özellikle 3 yaşına kadar oldukça benmerkezci ve kendilerine yönelik bir tutum içinde olurlar. Dünyanın merkezi adeta kendileridir. Empatiyi sevmezler, eşyalarını paylaşmak istemezler, hep kendilerinin dediğinin olmasını isterler. Bu durum genelde tüm çocuklarda aynıdır. Dolayısıyla çocuklar için olağan bir tutumdur. Fakat çocuk böyle diye tüm yaşamı boyunca böyle olması gerekmeyecektir. Bu durum sadece onun gelişim dönemlerinin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu belirtilen durum çocuğun yardımseverlik konusundaki özeliklerinde ve tutumunda da görülür.

Dolayısıyla önemli olan çocuğu küçük yaşlardan itibaren toplumca kabul edilen bazı genel geçer ko0nular konusunda eğitmektedir. Bunlardan birisi de ona yardımseverliği öğretmektir. Başkalarına yardım etmeyi öğretmektir. Peki küçük bir çocuğa bunu nasıl öğreteceksiniz? Tabi bu öyle hemen olabilecek bir durum değildir. Bu çocuğa onun gelişim dönemleri içinde zamanla aşılanabilecek bir şeydir. Çocuk anne ve babasının yönlendirmesiyle yardımseverliği öğrenecektir. Bunun için de aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle çocuğunuzun yardımsever bir çocuk olarak yetişmesinin ön şartı onun başkalarına karı empati duymasını ve empatik yaklaşmasını sağlamaktır. Bunun içinde ön şart sizin anne ve baba olarak böyle bir empatik tutum içinde olmanız gerekir. Çünkü çocuk için rol model olan kişiler sizlersiniz. Araştırmalar empatik ailelerde yetişen çocukların başka insanlara karşı daha empati dolu olduğunu kanıtlamıştır. Aynı zamanda hoşgörü de yardımsever bir insan olmanın en temek öğelerinden biridir. Çocuğu iyi bir hoşgörü ortamında yetiştirmek önemlidir.