Anaokulu bir çocuğun aslında tam anlamıyla sosyalleştiği ilk yer. Orada ayakkabı giymekten yemek yemeye, oyuncaklarını toplamaya kadar her şeyi kendi yapıyor. Hem özgürleşiyor hem de birtakım kurallara uymayı öğreniyor. Uzmanlara göre 3 yaşından itibaren çocuklar anaokuluna gönderilebilir. Erken olgunlaşan çocuklar ise 2,5 yaşında da yuvaya gidebilirler. Ciddi bir ayrılık sendromu yaşamaması içinse çocuk anaokulu fikrine önceden hazırlanmalı. Ancak bu fikre anne-babaların da “hazır” olmaları gerekiyor. Yani “Acaba çocuğum burada sorun yaşar mı?” mantığıyla değil, “Çocuğum kendine güvenir, bunu da yapar” mantığıyla anaokuluna getirilmeli. Aşırı koruyucu anne-babalar hem çocuğun özgüvenini sarsıyor hem de anaokuluna uyum sürecini olumsuz etkiliyor çünkü. İşte uzmanların önerileri…

Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç (Yeditepe Üniv. Hast. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı)

Ana sınıfına gitme fikrinin ve beklentisinin çocuğun kafasında oluşturulması için çevreden ana sınıfına giden örnekler göstermek, ana sınıfında neler yapıldığını anlatmak, evde onunla “okulculuk” gibi oyunlar oynamak kendini hazırlamasına yardımcı olur. Eğer aile bu konuda kararlı ise çocuğa “isterse gitmeyebileceği” şeklinde bir mesaj vermemeli. Kararsızlık çocuğun kaygısını artırır.

Çocuğu önceden okula götürmek, okulu tanıtmak, öğretmeni ile tanışmasını sağlamak çocuğun daha kolay alışmasını sağlar. Çocuklar en çok çıkışta kaybolmak ya da anne-babasının kendisini almayı unutacağı gibi korkular yaşarlar. Bu nedenle de özellikle çıkışta eve nasıl geleceğini, kendisini kimin hangi saatte alacağını net olarak anlatmak çok önemli.
Çocuğa gününün nasıl geçtiğini sormak doğal. Bazı çocuklar çok fazla anlatmak istemezler ya da çok ayrıntı veremeyebilirler. Anlattıkları kadarıyla yetinmek ve çok fazla üstüne gidip sınavdan geçiriyormuşçasına soru sormamak gerek.