cocukla_gidilecek_yerler

küçük çocukların resim yeteneğini geliştirmek için neler yapılabilir


.bebeksayfasi.com’da…

Pedagog İbrahim Töre, çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmek için biz anne babaların neler yapacağını anlatıyor.

Çocuğumuz yetenekleri geliştirmek için neler yapabiliriz?

  •  Okul ve ev eğitimini ayırmak çok doğru değil. Okul evi, ev de okulu desteklemeli. Okulda yapılan aktivitelerin ve uygulanan yöntemlerin, bire bir aynı olmasa bile, evde de uygulanması gerekiyor.
  •  Eğer çocuğunuzun müzik yeteneği varsa bir enstrümana, resim yeteneği varsa resme yönlendirebilirsiniz. Çocukların gelişimini sekteye uğratmamak için okul öncesi eğitim kurumlarıyla ailelerin çok sıkı ve objektif ilişkilerinin olması gerekiyor. (Müziğin çocuk gelişimine etkisi yazımızı okumak içintıklayın…)
  •  Çocuğun gelişimine destek olmak için evde onunla kaliteli ve yoğun zaman geçirmek de çok önemli.
  •  Çocukla iletişim kurarken göz temasının aynı hizada olması, dil gelişimi ve sizin duygunuzun ona, onun duygusunun da size sağlıklı geçebilmesi için çok önemli. (İyi anne kime denir?Bu yazımızda Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin’in annelere tavsiyelerini izleyebilirsiniz.)
  •  Çocuklar bizim çocuklarımız, ama onlar dokunulmaz haklarıyla doğuyorlar. Ve biz bunlara saygı duyup gelişim alanlarına uygun aktivitelerle tamamlamalıyız.
  •  Tek yönlü, tek bir işlevi olan oyuncaklar almamak gerekiyor. Bunlar çocukların yaratıcılığını öldürüyor. Hayal gücünü geliştirmek için, özellikle uyuturken hikaye kitapları okumak gerekiyor. Bunlara dikkat edilirse çocuğun gelişimi sağlıklı bir şekilde ileri boyuta taşınabilir.

Yetenekli çocukların farklı bir eğitim alması mı gerekir?

Çocuğun yetenek düzeyi, varolan kriterlerin bir parça üzerindeyse çok özel kurumlara gidip eğitim alması çocuk için problem olabilir. Ama ciddi anlamda yaşıtlarından ileri olan çocukların özel eğitim alması gerekir..