çocuklarda çok terleme

çocuklarda aşırı terleme nedenleri çocuğum çok terliyor acaba hasta mı çocuklarda el ayak baş terlemesi çocukların çok terlemesinin nedenleri


Çocukların aşırı terlemesi anneleri endişelendiren bir durum. Çocuklarda terlemenin çocuğun sağlığına etkisi olduğunu düşünen annelerimizin içine biraz su serpelim. Çocuğun terlemesi ciddi bir hastalık işareti değildir. Fakat bazı sıra dışı durumlarda terleme hastalık belirtisi olabilir. Çocuğunun, aşırı terlemesinden endişe eden annelerin içini rahatlatmak için bir çocuk doktoruna danışmasında da fayda vardır.

Peki, çocuklar neden terler?
Aşırı terlemenin sınırı yok. Eğer terleme, kişinin veya çocuğun günlük yaşantısını bozacak, konforunu tehdit edecek kadar fazla ise, buna “aşırı terleme” demeliyiz. Bazı kişilerin tüm vücudu, bazılarının da, sadece baş, el, ayak, koltuk altı gibi kısmi bölgeleri tutabilir. Nedenler ise çok çeşitlidir:

En başta fizyolojik nedenler gerlir. Egzersiz, aşırı hareketlilik terleme nedenlerindendir. Yani bunları yapan bir hastada terleme ne kadar yoğun olursa olsun, normal kabul edilir.

Çevre ısısında artma
Aşırı terleme yapar. Nedir normal çevre ısısı? 19-23 derece arasıdır? Eğer biz bu ısıda, bir de çocuğu kat kat sararsak, çocuk terler. Üzülerek söylemeliyim ki, çocuklarda en sık rastlanan neden de budur. Ayrıca yeni doğan bebekler, aşırı terleme ile karşı karşıya kalırlarsa, bu ilk günlerde karşımıza çıkan sarılığın da artmasına neden olur. Bu nedenle aşırı terleme bulguları var olan bebeğin derhal su açığının kapatılması, yerine konması gerekmektedir.