sebzeYaşları 2 ve 19 arasından değişen çocuk ve gençlerin yaklaşık %32’si (23 milyon) ya fazla kilolu ya da obez. Bu durum onları 2.tip diyabet riski, yüksek kolesterol, uyku apnesi (uykuda solunumun durması) ve diğer pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya getiriyor.

Geçen hafta sonu yapılan yıllık “Obezite Topluluğu” toplantısında konuşan araştırmacılar çocukların daha önce hiç tatmadıkları sebzelere çoğu zaman burun kıvırdığını söyledi. Buna çare olarak, beslenme uzmanları çocuklara yeterli sıklıkta (mesela 10 kere) alışık olmadıkları yemekler sunulursa, bu yemekleri sevmeye başlayacaklarını ileri sürdüler. Fakat Yale Üniversitesi’nde yaşları 3 ile 5 arasında değişen 43 çocuk üzerinde yapılan araştırma bu iddianın her zaman doğru olmadığını ispatladı.

Bu 43 çocuğa altı haftalık bir süreç içerisinde 10 kere alışık olmadıkları, karnabahar, biber gibi yemekler verildi. Araştırma sonuçlarına göre çocukların %96’sı bazı sebzeleri denedi ve yiyip yememelerinin, güne, modlarına ve yemeğin sunulma sayısından bağımsız diğer faktörlere bağlı olduğu gözlemlendi. Anaokulu çağındakilerin kendilerine has tercihleri olduğu ve yeme alışkanlıklarının önceden kestirilemez olduğu ortaya çıktı.

.bebeksayfasi.com/gebelik-aile/bebek/5577-sebze-yedirme.html’); return false;”>