Okul öncesi dönemde çocuğu olan anne babalar için zor karar: Oyun grubuna mı başlatsam, okula mı versem? Okul öncesi çocuğunuzu anaokuluna gönderirken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi yaşta çocuğu anaokuluna göndermek doğru olur? Öğretmen mi, okul mu seçmeli?
Tüm bu önemli soruları Uzman Psikolog Yegan Sasık yanıtlıyor.

Bir okul öncesi eğitim kurumunun Sosyal Hizmetler veya MEB’e bağlı olmasının farkı nedir? Okul tercihinde etkili olmalı mı?

Okullar, resmi internet sitelerinde veya okul tanıtım görüşmelerinde hangi resmi kuruma bağlı oldukları bilgisini genellikle velilere verir. Aslına bakarsanız veli ve öğrenci için bağlayıcı bir etkililiği yoktur bu durumun.

Pratikte her iki tür kurum da eğitim-öğretim vermekle yükümlüdür.

Sadece sosyal hizmetlere bağlı kurumlar tercih ederse gündüz bakım evi olarak da hizmet verebilir ve yasal olarak 3 yaş altı sınıf açabilme yetkisine sahip olur. Ancak yaş gruplarına dair eğitim müfredatında bir farklılık söz konusu olmadığı için, veliler adına herhangi bir ayırt edici özelliği olduğunu düşünmüyorum bu durumun.

Okul öncesi eğitim yaş aralığı nedir?

Ülkemizde gelişen bilinç ve aslında değişen sistemin (4+4+4) de zorunlu bir getirisi olarak okul öncesi eğitime başlama yaşı düşüyor. Bu sistemin tüm eksiklerine rağmen, okul öncesine başlama yaşının aşağı çekilme gerekliliğini doğurması bence olumlu bir süreç.

Toplumda genel algı 1. sınıf öncesi gidilen, ‘anasınıfı’ olarak adlandırılan sınıflarda eğitim verilir, alt yaş gruplarında da ‘oyun oynanır’ idi. Küçük yaş çocukları ile çalışırken her yeni bilgiyi, onların dayanıklılık ölçütleri baz alınarak, keyifli bir ortamda, neşe içerisinde, yani oyunla vermek gerekir. Bu, okul öncesi uzmanlarının işlerinin temelini oluşturur. Çünkü okul öncesinde amaç, öncelikle çocuklara öğrenmeyi sevdirmektir. Yani sadece ‘oyun’ diye bir şey yok! Eğitimin ana aracı oyun!