Çocukların arkadaş edinmeleri ve arkadaşlıklar kurmaları çocukluk döneminin en önemli olgularından birisidir. Ebeveynlerin de üzerinde en çok durdukları konulardan birisi de budur.

Çünkü arkadaşlık ilişkileri küçük çocukların hayatı öğrendikleri, pratik yaptıkları, ilişki kurdukları, iletişimi öğrendikleri ve empati becerilerini geliştirdikleri bir süreç.

Fakat kimi zaman çocuklar arkadaş edinmede sorunlar yaşayabilirler, arkadaşlarıyla ilişkilerinde sorun yaşayabilirler ve uyumsuz davranışlar gösterebilirler. İşte bu noktalarda bilinçli bir ebeveynin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Ebeveynler çocuklarının arkadaş edinmelerinde ve arkadaşlıklarını geliştirmelerinde nasıl yardımcı olabilirler? İşte bazı öneriler:

1. Çocuğa iyi arkadaşlık becerilerini öğretin: Bunun için ebeveynlerin kendi çocukları için iyi bir rol model olmaları oldukça önemli bir konudur. Çocuklar anne ve babalarını oldukça örnek alırlar. Belki ebeveynler bunun tam olarak farkında olmayabilirler. Fakat çocuklar ebeveynlerin yapıp ettiklerinden etkilenirler. Bu ebeveynlerin kendi arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinde de böyledir. Arkadaşlarıyla, dostlarıyla ve komşularıyla iyi ilişkiler kuran ebeveynler çocuklarına iyi örnek olurlar.

Tabi ayrıca çocuğa zaman zaman iyi arkadaşlık ilişkilerinin nasıl olması hususunda anlatımlarda ve telkinde bulunmak da gerekir. Çünkü küçük çocuklar için henüz iyi kötü kavramları, doğru yanlış kavramları tam olarak yerleşmemiştir. Bunları bilmeye ihtiyaçları vardır.

2. Çocuğun eve arkadaşlarını getirmesine izin verin: Bu yöntem de çocuğun yeni arkadaşlar edinmesi ve arkadaşlıklarını geliştirmesi için etkili bir yöntemdir. Üstelik toplumdaki kimi sosyal kuralları öğrenmesi açısından da gereklidir. Ayrıca ebeveynler de çocuğunun arkadaşlarını tanıma fırsatı bulmuş olur.