Hamilelikte cinselyaşamın ne kadar süre devam edeceği bebeğin gelişimi veyaseviyesiyle alakalı değildir. Hamilelikte cinselliği kısıtlayıcı olan şey hamileliğin kaçıncı ayında olduğunuzdan ziyade hamilelikte bir sorun olup olmadığıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki genelde erkeklerde bebeğe ve anneye zarar veririm düşüncesiyle korku sebebidir. Oysacinsellikhamileliğin hiç birdöneminde engellenmesine gerek olmayan fizyolojik bir olaydır.Eğer annede erken doğum gibi hamileliği tehlikeye düşürecek bir durum yoksa hamileliğin her döneminde cinsel ilişki serbest olabilir. Doktorlar mutluluk hormonunun aktif olarak salgılanması ve bebeğe geçmesi açısından hamilelik döneminde cinsel ilişkiyi tavsiye etmektedir.

Hamileliğin son aylarında da cinselliğin bir başka artısı daha vardır. Salgılanan hormonlar ve spermin içindeki hormonlar özellikle 37. haftadan sonra doğumun normal olarak başlamasını sağlamaktadır. Yani hamileliğin her aşamasında cinsel yaşam belli kurallara bağlı olarak sürdürülebilir. Tabii bu arada, cinsellikte pozisyon da önemlidir. Hamilelik süresinde, çiftler bebeğe baskı olmayacak pozisyonlarda birlikte olmalı, cinsellik sırasında eşi hamile olan erkek daha yumuşak davranmalıdır. Bu kurallara bağlı kalınarak, hamileliğin hangi ayı olduğuna bakılmaksızın cinsel yaşam devam edebilir. Ancakhamileliktesorun varsa cinsellik ertelenmelidir.

Hamilelikte cinselliği kısıtlayan nedenler;

  • Düşük riski
  • Erken doğum riski
  • Kanama
  • Enfeksiyon