demir eksikligi cildi yaşlandırırmı


Cildi yaşlandıran çevre kirliliği, yaş ve genetik faktörler gibi nedenlerin yanı sıra bir de bilmediğimiz, aklımıza gelmeyen ve farkında olmadan yaşlandıran bazı nedenler var.Moleküler Tıp ve Bağışıklık Uzmanı Dr. Ebru Karpuzoğlu cildi yaşlandıran 7 şaşırtıcı nedeni açıklıyor.

Cildi yaşlandıran çevre kirliliği, yaş ve genetik faktörler gibi nedenlerin yanı sıra bir de bilmediğimiz, aklımıza gelmeyen ve farkında olmadan yaşlandıran bazı nedenler var.

Kışın güneş koruma ürünlerini kullanmaya devam etmemek

Kış mevsiminde kapalı alanlarda, evde, ofiste daha çok kalıyoruz fakat güneşin yaşlandırıcı UV ışınları hala cildi etkiliyor. İki çeşit UV ışını var. En tehlikelisi ve dikkat etmemiz gereken UVA cilt yaşlanmasına ve kansere neden olabiliyor. UVA ışınları bulutlu, kapalı ve hatta karlı günlerde bile bulutlardan; ofis veya araba camlarından geçiyor.

Bronzlaştıran UVB ışınları kış aylarında UVA kadar güçlü değil ve cilde daha az zarar veriyor. Cildi kırışıklıklardan, erken yaşlanmadan ve cilt kanserinden korumak için, sadece yazın değil yılın 365 günü, içeride ve dışarıda güneş koruma ürünlerini ihmal etmeyin. Hem nemlendirici hem güneş koruyucu uygulamak istemiyorum diyorsanız, UV koruyucu içeren bir nemlendirici uygulayın. Yaşlanmayı engellemek için en iyi ve önemli çözümlerden birinin güneş koruma ürünleri olduğunu unutmayın.

Yoğun sigara dumanına maruz kalmak

Sigara dumanına maruz kalmanın sigara içmekten daha tehlikeli olduğunu biliyor musunuz? Sigara dumanında nikotin, nitrik oksit, karbon monoksit ve sigara katranı gibi maddeler normal sigara içimiyle maruz kalınan miktardan en az iki kat daha fazla bulunuyor. Sigara dumanı cilt sıkılığını sağlayan kolajene zarar veren enzimlerin (MMPler) üretimini artırıyor. Kolajenin zarar görmesi ciltte kırışıklıklara ve gözle görülür şekilde yaşlanmaya yol açıyor.