çocuk ve babaTürk Psikolojik Danışma ve Rehberlik  Derneği (PDR) Genel Başkanı TuncayErgene, ceza yoluyla bireylerin  davranışlarının şekillendirilebileceğini, var olan davranışın ortadan  kaldırılabileceğini ama yeni bir davranış eklenemeyeceğini belirterek, “Cezaya  günlük yaşantıda çok sık başvuruluyor, fiziksel ve duygusal cezalar çocuk  istismarını beraberinde getiriyor” dedi.Ergene, duygusal ve fiziksel cezanın bireylerin davranışlarını  geliştirme aracı olarak kullanılamayacağını belirterek, usta çırak ilişkisi içinde insan yetiştirme tarzının 18. yüzyılda kaldığını söyledi.Çocukların 18 yaşına kadareğitimsistemi içinde kalarak devletin  sosyal güvencesinde olması gerektiğini belirten Ergene, temel eğitimin 12 yıla  çıkmasının mantığının da bu olduğunu söyledi.Berber çırağı çocuğun, ustası tarafından internet kafeye gittiği için  boynundan iple bağlanarak motosikletin arkasında koşturulmasını kınadıklarını  ifade eden Ergene, bu olayların ilk olmadığını ancak 21. yüzyılda böyle bir  durumun yaşanmasının yadırgandığını dile getirdi.”

Ceza yoluyla bireylerin davranışlarını şekillendirebilirsiniz ama  cezayla var olan davranışı ortadan kaldırırsınız yeni bir davranış  ekleyemezsiniz” diyen Ergene, şunları kaydetti:”Çırak çocuğun, ustası tarafından boynundan iple bağlanarak  motosikletin arkasında koşturulması çok kötü sonuçlar doğurabilirdi. Çocuk  koşmadığı zaman düşecek belki boynu kırılacak belki sakat kalacak hatta ölümüne  neden olabilecek bir durum. Bu aslında bizim ‘eti senin kemiği benim’  anlayışımızın devamıyla ilgili. Maalesef Türkiye’de bu durum çocuk işçiliğini  gündeme getiriyor. Bu eti senin kemiği benim anlayışı küçük yaşlardan itibaren  ustanın yanında çocukların yetiştirilmesiyle ilgili.

Burada çocukların hem  duygusal hem de fiziksel istismara uğramaları açık hale getiriliyor. 12-13  yaşındaki çocukların ustaların yanında köle anlayışı içinde çalışmaları son  derece sıkıntı yaratıcı.””Ödül yöntemleri kullanılmalı”Ödül yöntemlerinin kullanılması gerektiğini dile getiren Ergene,  çocuğun bilgiye erişimde interneti kullanmasının en doğal haklarından birisi  olduğunu vurguladı. Ergene, çocuğun berberin yanında çalışmaya zorlanması  durumunda kaçıp internette oyun oynamasının normal olduğunu vurguladı.