çalışan annelerin vicdan azabı

çalışan annelerin bebeklerinden ayrılması işe başlayan annelerin vicdan azabı bebeği bakıcıya bırakan annelerin özlemi


Uzman Klinik Psikolog Merve Büyükkucak pek çok çalışan annenin yaşadığı vicdan azabını yaşamadan bebekleriyle nasıl iyi iletişime geçebileceklerini paylaşıyor.

İş hayatında önemli bir rol üstlenen çalışan annelerin günümüzdeki en yaygın sorunu bebeklerini gündüz bakıcı veya yakınlarına bırakıp işe gitmek. Annelerimiz çocuklarıyla yeterli vakit geçiremediklerini onları ihmal ettiklerini düşünerek vicdanen gereksiz yere kendilerine yüklenmektedirler. Oysa birçok araştırma çalışan annelerin zamanlarını daha iyi planlayabildiklerini ve çocukları ile daha iyi zaman geçirebildiklerini gösteriyor.

İş hayatı ve onun katı kuralları annelerimizi bebeklerini bir başkasına emanet etmek zorunda bırakmaktadır. Kariyer anlamında yaşanan zorlukların yanı sıra belki de anneleri en çok zorlayan meselelerden biri iş ve ev hayatı arasında denge kurmaya çalışırken çocuklarına arzu ettiklerinden çok daha az vakit ayırabilmeleri ve beraberinde gelen suçluluk hisleri ile vicdan azabı.

En büyük zorluk ise belki de birçoğunun önünde daha önce kendileri gibi hem çalışıp hem de annelik yapmış olan anne modellerinin pek fazla olmayışı.

Bebek ile bakıcısı arasında sevgi şart!
Ancak her ne kadar çalışmaya devam etmek ya da evde kalmak anneler için büyük bir ikilem yaratsa da araştırmaların hemfikir olduğu sonuç sağlıklı bir psikolojik gelişim için önemli olanın çocuk ile bakım veren kişi (anne, anneanne, babaanne, bakıcı, vb.) arasında sevgi dolu, ihtiyaçların karşılandığı ve süreklilik arz eden doyurucu bir ilişkinin var olması olduğudur.