Her ne kadar çalışan anneler bebeklerini emzirme konusunda zorluk ve bazı karmaşalar yaşasalar da birçokları bebeğini emzirme konusunda ellerinden geleni yapmaya çalışmaktadır. Bebeklerine sevgi ve şefkatleri, annelik güdüleri onları bu şekilde davranmaya adeta zorlamaktadır, motive etmektedir. Yani iş hayatlarını bebeklerini emzirmemek için bir bahane olarak görmezler. Bebeklerini emzirmek için çareler ararlar. Aşağıda çalışan anneler için emzirme konusunda bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Bebeğinizi emzirme konusunda eve geldiğinizde en büyük engellerinizden biri yeterli zaman olmayışı olacaktır. Bu nedenle bebeğinize emzirme konusunda zaman yaratabilmeniz için ev işlerinizi yaparken yakınlarınızdan ve eşinizden destek almaya çalışın.

2. Bebeğinize evde muhtemelen ya bir aile yakınınız ya da bir bakıcı bakıyordur. Bakan kişiyle koordineli hareket edin. Bebeğinizin beslenmesi, siz akşam eve geldiğiniz zaman sizin tarafınızdan yapılacakmış gibi bir planlama yapın.

3. Muhtemelen doğumdan dolayı işinizden bir süre için izin almış olabilirsiniz. Dolayısıyla bu süre zarfında bebeğinizi emzirerek beslemişsinizdir. İşe geri döneceğiniz için bebeğinizi biberonla besleme durumunuz ortaya çıkacaktır. Onun için işe başlamaya yakın bebeğinizi ara ara biberonla beslemeye çalışın ki bebeğiniz biberonla beslenmeye alışsın. Çünkü aniden biberona geçerseniz bebeğiniz biberonu yadırgayıp reddedebilir.

4. Çalışan bir bayan olarak bebeğinizi emzirme konusunda kendinize fırsatlar yaratmaya çalışın. Örneğin eviniz yakınsa, öğlenleri emzirme için eve gidebilirisiniz. İşvereninizle anlaşarak öğlen paydosunuzu 1 saat yerine 1.5-2 saatlik bir süreye birkaç aylığına da olsa çıkarabilirseniz. Bu durumda öğlen paydosunda eve gitme konusunda daha rahat olursunuz. Eğer çok fazla fırsatınız olmuyorsa kendi sütünüzün yanında mama takviyesi de düşünebilirsiniz. Diğer yandan memenizdeki sütü sağıp uygun koşullarda saklayarak emziremediğiniz zaman biberonla sütünüzü verebilirsiniz.