Taksim Gezi parkı ile başlayan ve ülkenin birçok şehrinde gelişen eylemler sırasında kullanılan biber gazı yeniden tartışma konusu oldu. Biber gazının maruz kalınma ve yoğunluğuna göre, canlılarda geçici veya kalıcı körlüğe neden olduğunu belirtenAlerji ve Astım uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak; “

Biber gazı, özellikle göze temas ettikten hemen sonra gözün ön cephesine etki ederek yanma, batma, sulanma ve ardından da geçici veya kalıcı körlüğe neden olabiliyor” dedi. Acı biber özütünden üretilen ve capsaicin adlı bir madde içeren biber gazının insan vücudunda kızarıklık, şişlik ve yanığa neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak, “Tekrarlayan yoğun temaslar sonrasında ise, gözdeki kornea tabakasında hasarlar oluşturarak kalıcı körlüğe neden olabilir” diye konuştu.Astım Hastaları İçin TehlikeCapsaicin adlı maddenin yangısal bir etki oluşturarak bronşları güçsüzleştirmesi sonucu öksürük, hırıltı, nefes darlığı durumlarının ortaya çıkacağını ifade eden Prof. Dr. Yonca Tabak, “Bu durumun geçmişte ölümle sonuçlandığı vakalar vardır.

Biber gazının ani etkisi 30-45 dakika sürer. Zamanla saatler içinde azalarak sona erer. Süre kişiden kişiye değişmekle birlikte astımın ağırlık derecesine göre de farklılık gösterebilir. Bu nedenle biber gazına maruz kalan bir astım hastasına önlem olarak nefes açıcı ilacı bir an evvel uygulamak ve en yakın hastanede bir süre gözlem altında tutmak hayat kurtarıcı olacaktır” dedi.Prof. Dr. Yonca Tabak, biber gazına yoğun şekilde maruz kalınması ve ağızda biriken capsaicin adlı maddenin yutulması durumunda astıma bağlı olarak mide zarında hassasiyet yaratan reflünün nefes darlığını daha da kötüleştireceğini belirtti.