Genelde anneler bebeklerini katı besinlere geçirince başlarda çok dikkat ederken sonrasında daha serbest oluyorlar. Hele bir de iş hayatına geri dönünce yoğun çalışma saatleri arasında ve bazen akşamları bile hızlı ve kolay erişilebilecek gıdaları tercih ediyoruz. Ancak gıda seçimimizde kendi sağlığımız ve çocuklarımızın sağlığı açısından aşağıdaki maddelere her zaman dikkat etmemiz gerekiyor.

Endüstriyel gıda tüketmeyin.Haftada bir kötü gıda yenebilir. Bebek 1 yaşa kadar yemeyecek. Kalsiyumun en iyi kaynağı yeşil sebze ve otlardır. Süt değildir. Hele pastörize sütteki değer çok azalır. 2. en iyi kaynak deniz ürünleridir.-Her gün en az 30dk gün ışığı alın. D-vitamini alımı olur.

ZARARLI GIDALAR

1. Zararlı Süt:2 yaşa kadar süt içilmeyecek. Bizim Türk insanı genetik yapısında laktoz (süt şekeri) intöleransı vardır. Süt sindirilemeyip barsakta mukus olarak kalır, bu da kansere yol açar. 2 yaşından sonra bebeklerde sütü sindiren laktaz enzimi kaybolur. Pastörize ve UHT ürünler Kalsiyum barındırmıyor. İnekler fabrikasyon üretim yapıyorlar.Keçi peyniri, doğal yoğurt, açık doğal tereyağı yiyin.

2. Zararlı şeker:çok zararlıdır. Kanser hücrelerini besler. Beyaz, esmek şeker, bir de hazır gıdalar içindeki alışkanlık yapsın diye konan glikoz şurubu içeren besinleri tüketmeyin.Hazır gıdalar Alüminyum paketleri, katkı maddeleri, boyalar içerir, tüketmeyin.

3. Zararlı Beyaz un:Tam buğday veya tam çavdarlı yiyin.Makarna yemeyin. Bulgur, pirinç, nohut, fasulye açık alın. Makarna beyaz pirinç yerine esmer pirinç ve bulgur yiyin. Ancak tüm kurular ve tahıllarda en az 2 gün 12 saatte bir suyunu her seferinde sadece bir bardak eski su kalacak şekilde döküp üzerine yeni su ekleyerek gazını çıkarın. Son sudan 1 bardağı bir sonraki ıslatmada enzim suyu olarak kullanmak için buzdolabında saklayın.