kereviz havuçSağlıklı ve düzenli beslenme kadar önemli olan bir konu da vitamin değeri iyi olan besinleri tercih etmektir. Özellikle gebelik döneminde vitamin ve mineral değerlerinin istenilen düzeyde olması ve besinlerdeki vitamini korumak hem anne adayının sağlığı hem de karnındaki bebeğin ihtiyaçları için önemlidir. Peki besinlerdeki vitamin değerlerini korumak ve bu vitaminlerden yeterince faydalanabilmek için ne gibi önlemler almalıdır.

Öncelikle yiyecekleri çok uzun sürede pişirmek o yiyeceğin vitamin değerini azaltacaktır. Onun için mümkün olduğunca daha kısa sürede yiyeceği pişirmek esastır. Eğer yiyecekleri pişirmeden önce buzlukta dondurulmuş olarak beklettiyseniz buzdolabından çıkardıktan hemen sonra pişirmek daha faydalıdır. Yani yiyeceğin donunun açılmasının beklememek gerekir.

Diğer alınacak bir önlem; sebze ve meyveleri olabildiğince serin bir yerde tutmak ve hava ile temas etmemeleri için gerekli önlem alınmalıdır. Böylelikle tazeliklerini de daha uzun süre koruyabilirler. Yemekleri yaparken çok fazla su kullanmamalıdır. Yiyecekler piştikten sonra suyunu sıkmamak ve ayrıca piştikten sonra yıkamamak da önemlidir.

Yemeği yapmadan önce sebzeyi önce kabaca temizlemeli sonra yıkamalıdır. Sebzenin doğranmasını bundan sonraya bırakmak gerekir. Ayrıca sebzeyi yıkadıktan sonra da onu su içinde fazla bekletmemek gerekir. Yani yıkayıp doğradıktan sonra hemen yemeği yapmak gerekmektedir. Aynı şekilde meyveleri de soyduktan ve doğradıktan sonra bekletmeden tüketmek gerekir. Meyve kabukları soyulduktan sonra bekletildiğinde hava ile temas ettiği için bozulması daha çabuk olur.