bel-fitigi-mkleBel ağrısı en yaygın sağlık sorunlarından biri. Pek çoğumuz döenmsel olrak veya sürekli oalrak bel ağrısından şikayet ederiz. Bu ağrılar doğrudan belle ilgili veya başka hastalıkların sonucu olabilir.

.bebeksayfasi.com, günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen bel ağrısını inceliyor. Bel ağrısı neden olur? Bel ağrısı hangi hastalıkların belirtisi olabilir? Bel ağrısı çekmemek için nelere dikkat etmeliyiz? Bel ağrısı olduğunda ne zaman doktora başvurmak gerekir? Tüm bu sorularımızın cevaplarını Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroşirurji Uzmanı Doç. Dr. Başar Atalay veriyor.

Bel ağrısı bir hastalık mıdır yoksa başka bir hastalığın belirtisi midir?

Bel ağrısı, farklı hastalıkların sonucunda görülebilen bir belirtidir. Bel ağrısı anatomik olarak bu bölgede bulunan her yapıdan kaynaklanabilir. Örneğin kaslar, disk, bağ dokuları eklem ve kemiler ağrı kaynağı olabilir. Bel ağrısı kireçlenme veya fıtıklara, beldeki mekanik zorlanmalara, omurgayı tutan romatizmal hastalıklara, infeksiyöz yani iltihabi bazı hastalıklara, osteoporoz gibi metabolik hastalıklara, kansere, yumuşak dokulara bağlı (fibromiyalji veya miyofasiyel ağrı gibi) veya iç organlardan köken alan bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilir.

Bel ağrısının görülme oranı nasıldır?

Bel ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra toplumda 2. sırada görülen bir sağlık sorunudur.

Bel ağrısına yol açan etkenler nelerdir?

Bel ağrısında risk faktörleri açısından son yıllarda mesleksel faktörler ve bireyin genetik yapısı ön plana çıkmaktadır. Özellikle ağır bedensel iş gücü gerektiren işler, uzun süreli oturma ve araç kullanma gerektiren işler riskli olarak kabul edilmektedir. Ağır bedensel zorlanma gerektiren işlerde çalışma süreci uzadıkça bel ağrısı sıklığı da artmaktadır. Ayrıca, psikososyal faktörler kesinlikle bel ağrısına yol açmakta veya geçmesini önlemektedir.