tuvalet alışkanlığıBebeklerin tuvalet eğitimi de diğer süreçler gibi önemle ele alınması gereken bir konudur. Özellikle bebek belli bir döneme ulaştığı zaman tuvalet eğitimi verilmeye başlanır. Tuvalet eğitimi genelde bebeklere ortalama 2 yaşına geldikleri zaman verilmeye başlanır. Bebeğin tuvalet eğitimi için birçok açıdan ( duygusal, fiziksel ve zihinsel ) yeterli düzeye gelmiş olması gerekir. Bu da genelde 2 yaş civarlarında olur.
Bu sürelerden önce bu eğitime başlamak faydalı bir sonuç getirmeyebilir. Çünkü mesela bebeğin tuvaletini söylemesi ve yapması için tuvaletini yapmasını sağlayan kaslarının belli bir olgunluk düzeyine gelmesi gerekir. Aynı şekilde tuvaletini haber vermesi ve yapması için böyle bir eylemin yani tuvaletini nasıl yapması gerektiği konusunda zihinsel bir bilince ulaşması gerekir. Daha erken dönemlerde böyle bir bilince ve algılama düzeyine sahip olamayacaklardır. Zaten bebekler tuvalet eğitimi için zaman zaman bazı işaretler gösterirler.
Mesela bezi ıslandığı zaman bundan rahatsız olur ve bunu belli eder, tuvaleti geldiği zaman yine bazı rahatsızlık ifade eden şeyler yapabilir bazen de bakarsınız ki bebeğiniz uzun süre altını ıslatmamış. Bu onun tuvaletini tutabildiğini gösterebilir.
Dolayısıyla 2 yaş civarı bebeğin tuvalet eğitimi için uygun bir dönemdir. Tuvalet eğitimi için bebeğin kendi anne babasını ve kardeşlerini örnek alması önemlidir. Yani anne ve baba bebek için burada rol model oynayabilirler. Bebeğin belli bir bilinç düzeyine geldiği zaman anne ve babasının dışkılama için tuvalete gitmesini görmesi onlar için örnek oluşturacaktır.
Bebeklerle bu eğitimin başlarında bu konuda oyunlar oynamak da etkili olabilir. Mesela bir evcilik oyununda bebeğinizin eline altı bezli bir oyuncak verip bu oyuncak bebeğe tuvaletini yaptırması için ona yol gösterebilirsiniz. Bebeğinizin tuvaleti geldiği zaman onu hareketlerini iyi takip edip “Hadi benim bebeği tuvalete gidip tuvaletini yapalım mı?” diye sorabilirsiniz.
Öncelikle bebeğinize bir lazımlık alın. Onu tanısın. Hatta onunla tuvalete gitme oyunları bile oynayabilir. Bu tür şeyleri yaptıkça ve sizleri örnek aldıkça kendisi de bu konuda bir bilinç geliştirecektir. Belki ilk zamanlar duygusal olarak kendisini böyle bir şey için hazır hissetmeyebilir. Ama sabırlı olmalısınız. Zamanla bebeğiniz bu yeni duruma alışacaktır.
Bebeğinizin tuvalet eğitimi için asla zorlayıcı ve cezalandırıcı olmayın. Sabırlı olun. Bu bir süreçtir. Bebeğiniz zamanı gelince tuvaleti geldiği zaman bunu size haber verecektir.