masajBEBEKLERE NASIL MASAJ YAPILIR?

Masajın bebek için faydaları

Bebeğinizle iyi bir bağ kurmanın en etkili yöntemlerinden biri de ona masaj yapmaktır. Bu bebekle sizin aranızdaki iletişimin kuvvetlenmesine de katkıda bulunacaktır. Masaj yapılan bebekler kendilerini daha mutlu ve güvende hissederler. Masaj yoluyla bebeğinizi rahatlatırsınız. Yediklerini sindirmesine yardımcı olursunuz. Bebeğe düzenli olarak masaj yapmak onu kas gelişimi açısından da iyidir. Fiziksel gelişimini olumlu yönde etkiler.

Bebeğe masaj nasıl yapılır?

1. Bebeğiniz 15 günlük olduktan sonra ona masaj yapmaya başlayabilirsiniz.Uyanık olduğu bir saatte uygun bir ortamda ona masaj yapabilirsiniz. Bebekler için yapılmış özel yağlar ve losyonlar bulunmakta. Bunları kullanarak masajı yapmanız iyi olur. Kuru elle yapmayın. Yağ kullanarak yaparsanız hem daha kolay olur hem de bebek için daha rahat olur.

2. Masaj tekniğine gelince.Bebeğinizi önce sırt üstü uzatın. Ön kısmına masaj yapın. Başından başlayarak iki elinizle birlikte aşağı doğru ovarak ve simetrik olacak şekilde masaj yapın. Eğer ağlamaya veya huzursuzlanmaya başladıysa masaja ara verin. Sonra tekrar başlayın. Hafif bir şekilde ovmaya devam edin. Çok fazla bastırmayın bebeğe zarar verebilirsiniz. Masajı vücudun ön kısmını birkaç kez ovacak şekilde yapın. Parmak bölgelerini parmaklarınızla ovun.

Başını üst kısımları da dahil dairesel hareketler yaparak ovun. Bıngıldaklarına dikkat edin. Sert hareketler yapmayın. Baş kısmında oldukça hafif davranın. Alın bölgesinde Hafik olmak üzere alnının merkezinden kulaklarına doğru ovunBoyun kısmını aşağı doğru ovun.