bebeklerde gaz sancısı için öneriler

bebeklerde gaz sancısına çözümler çocuklardaki gaz sancısına doğal tavsiyeler bebeklerdeki gaz sancısı için neler yapılabilir


Gaz sancısı pek çok bebek ve küçük çocukta genel bir rahatsızlıktır. Gaz genelde sindirim sisteminin yeterince olgunlaşmamış olmasından ve bundan dolayı çocuğun yeni bir besine karşı reaksiyonundan kaynaklanır. Gaz bazende bebeklerde ve çocuklarda başka bir hastalığın habercisi olabilir.

Gaz sancısı yaşayan bebekte genelde midesindeki rahatsızlıktan veya gaz sancısından dolayı yemeyi istememe – reddetme görülür. Eğer sizin çocuğunuz da gaz sorunu yapıyorsa evde aşağıdaki gaz giderici tedavileri uygulamaya çalışın.

1. Çocuğunuzun yediği besinlere dikkat edin ve yediklerini not edin.
Özellikle hangi besini aldıktan sonra gaz şikayeti oluyor bunu anlamaya çalışın. Şüpheli bulduğunuz besinleri birer birer diyetinden elimine edin. Her bir besini tek tek eleyin. Bir besini eledikten sonra eğer gaz şikayetinde bir gelişme olmazsa diğer şüpheli bulduğunuz besini eleyin. Çocuklardaki gaz sorunun diyetten kaynaklanan en temel nedeni lifli besinler ve yüksek yağlı besinler olabilir. Çocuğunuzun hekimiyle de görüşerek çocuğunuzda gaza neden olan besini bulmak ve diyetinden elemek konusunda yardımcı alabilirsiniz.

2. Çocuğunuzun gazı varsa gazlı içecekler ve besinler buna yol açabilir.
Gazını gidermek ve gazı önlemek için bu besinleri diyetinden elemeye çalışın. Gazlı içecekler yerine çocuğunuza su içirin. Su çocuğunuzun sindirim sistemini daha iyi çalıştırır.