Bebeklerde pamukçuk neden oluşur? Pamukçuğun belirtileri nelerdir? Pamukçuk nasıl tedavi edilir? İşte tüm bu soruların yanıtları…

Bebeklerin ağzında beyaz bir tabaka oluşumu şeklinde kendini gösteren pamukçuk, onlar için hayata yeni başladıkları günleri zorlaştırabilir. Nedir bu zorluklar? Pamukçuk ciddiye alınması gereken bir hastalık mıdır? Kendi kendine geçer mi? Başka hastalıklara dönüşme ihtimali var mıdır?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Vahap Öney’in yanıtları ile bebeklerde pamukçuk hastalığına dair tüm merak edilenler bu yazıda.

Pamukçuk nasıl bir hastalıktır?

Bebeklerde görülen, candida albikas denilen bir mantarın etken olduğu ağız içi enfeksiyonudur. Bu, genellikle erişkinlerde ağız florasında ve vajinal florada bulunan mantardır. Normal doğum sonrası, candida albikas, bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine geçer. Genellikle en erken 7’nci ve 10’uncu günde ortaya çıkar bebeklerde.

Ağız içinde beyaz lezyonlarla karakterize bir enfeksiyondur. Prematüre doğan bebeklerde daha sık görülür. Vücut direnci normal olan bir bebekte genelde ağız içinde lokalizedir. Vücut direncinde problem olan bebeklerde bu mantar kana karışabilir, ağır akciğer enfeksiyonları ya da başka daha ağır enfeksiyonlara neden olabilir.

Pamukçuk belirtileri nelerdir?

Genelde yeni doğan bebeklerde görülür, ancak bir yaşına kadar olan çocuklarda da sık karşılaşılan bir enfeksiyondur. Bulgu ağız içinde, dilde, yanaklarda, yumuşak, sert damakta beyaz lezyonlarla karakterizedir. Diğer belirtileri şöyledir:

  • Hafif ateş
  • Beslenmeyi kötü etkileme
  • Emme güçlüğü
  • Huzursuzluk
  • Aşırı ağlama

Ağız içindeki lezyon başka bir deri hastalığını düşündürmez. Ancak aynı enfeksiyon pişik de yapabilir.