bebeklerde ishal neden olurİshal bebeklerde yaygın görülen bir sorundur. Fakat bu sorun yeni ebeveynleri telaş içinde bırakabilir.Bebeklerdeki ishal nedenlerigenelde zararsızdır. Fakat ishal bazen bakteriyel bir enfeksiyon, parazitler veya bir alerjik durumun sonucu olabilir.

Bulaşıcı bir enfeksiyon

Bebeklerdeki ishal nedenlerinden birisi grip veya soğuk algınlığıdır. İshal viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ki bu durumda bebekte karın ağrısı, kusma, ateş ve ağrı gibi belirtiler de görülür. Virüslerin yol açtığıishalvakalarında dinlenme ve bol sıvı almak önerilir. Zaman içinde bebekteki ishal geçecektir.

Bakteriyel bir enfeksiyon

Bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon da bebeklerde genelde ishale neden olur. Buna ayrıca ateş durumu, karın ağrısı ve kanlı katı dışkı da eşlik eder. Örneğin salmonella bakterisi yaygın bilinen bir ishal nedenidir. Bebekte bakteriyel enfeksiyonla birlikte kramplar, ateş ve katı dışkısında kan görülür. Kanlı dışkı ciddi bir sorunun göstergesidir ve bebek bir an önce hekim tarafından tedaviye alınmalıdır.

Parazitler

Bebeğin midesinde, katı dışkısında veya bağırsaklarında yaşayan parazitler genelde gaz ve şişkinliğin yanı sıra ishale de neden olur. Parazitler genelde bebeğin gün indeki bakımı esnasında toplanırlar. Yüksek düzeyde bulaşıcı olup sadece ilaçla tedavi edilirler. Bu durumun parazitten kaynaklanıp kaynaklanmadığı hekim tarafından belirlenecektir.Kullanılan ilaçlarBebeklerde ishal nedenlerindenbir diğeri kullanılan kimi ilaçlar bebeklerde ishale neden olabilir. İshal genelde ilaç kullanımı bittikten sonra geçer. Fakat ebeveynler bebekleri reçeteli bir ilaç kullanıyorsa, hekimlerine danışmadan bebeğin ilaçlarını kesmemelidirler.