Araştırmalara göre Türkiye’de 5 yaş altı her 2 çocuktan birinde demir eksikliği görülüyor. En sık görülen yaş grubu 6 ile 36 ay arası çocuklar.

Prof. Dr. Hilal Mocan, demir eksikliğinin çocuklarda yarattığı etkiyi şöyle açıklıyor:

“Demir eksikliği, süt çocuğunda mental ve motor gelişimi yavaşlatarak çocukların entelektüel gelişiminin bozulmasına neden oluyor. Demir, sinir sistemi gelişmesinde önemli. Demir eksikliği olan çocuklarda beyin gelişiminin olumsuz etkilendiği görülüyor ve tedavi için eğer hızlı büyüme dönemi kaçırılırsa tedavi edildiklerinde kaybın geri dönüşü olamıyor.”

Demir eksikliği anemisi
Amerikan Pediatri Akademi Komitesi, yenidoğanların 9-12’nci ayda, prematürelerin 6’ncı ayda demir eksikliği açısından taranmasını öneriyor.

Prof. Dr. Hilal Mocan, süt çocuğunun demir ihtiyacı uygun beslenmeyle sağlanamazsa, hızla “demir eksikliği anemisi” gelişeceğini belirtiyor ve demir eksikliğine yol açan faktörleri şöyle anlatıyor:

“Bebeklerin 6’ncı aydan daha uzun süre tek başına anne sütü ile beslenmesi, sadece inek sütü veya pirinç unu maması alması gibi yanlış beslenme alışkanlıkları demir eksikliğini kolaylaştıran en önemli faktörlerdir. Demir eksikliğinin gelişmesinde, inek sütünün demir içeriğinin düşük olmasının yanında, inek sütünden demir emiliminin düşük olması ve inek sütünün sıklıkla intestinal kan kaybına sebep olması önemli nedenlerdir.”

Prof. Dr. Hilal Mocan, erken çocukluk döneminde yaşanan demir eksikliği anemisinin 11-14 yaşlarındaki okul performansında anlamlı derecede azalmaya yol açabileceğini vurguluyor.

Bebek nasıl beslenmeli?
Prof. Dr. Hilal Mocan, özellikle büyümenin çok hızlı olduğu 0-3 yaş bebeklik ve çocukluk döneminde bebek beslenmesinin çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından hayati öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor. Beyin gelişimi, dolayısıyla bilişsel gelişimin beslenme ile çok yakından ilgili olduğunu, beynin de demir eksikliğine karşı son derece hassas bir bölge olduğunu belirtiyor. Anne sütü ile ilgili şu önerilerde bulunuyor: