abi kardeş bebekKüçük bir çocuğu disiplinize etmek için tek bir doğru yol değil, işe yarayan pek çok yöntem var. Bunlardan bir kısmı çocuk yetiştirmede rehber kitap olarak başvurulabilecek en iyi kaynaklardan biri, Epsilon Yayınevinden çıkmış olan “Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler” kitabında yer alıyor.

Çocuğunuzu iyi davranırken yakalayın. Çoğu çocuk, yaramazlık yaptığı zamana kıyasla iyi davranınca ebeveynin dikkatini çok daha az çektiğini erkenden öğrenir. (Anne yarım saattir başını hesaplamaya çalıştığı çek defterinden kaldırmadı mı? O zaman mektuplarını yırtmanın tam zamanıdır. Baba işten eve döndüğünde gazetesini okumaya dalmış ve zoraki bir merhaba mı diyor? Eğer köpeğin yemek kabını halıya boşaltırsam bana bakacaktır.) Küçük yavrunuzun düşünceleri bu kadar net olmayabilir ama sonuçları son derece nettir.

Bir dahaki sefere çocuğunuz dikkatinizi çekmek için hatalı bir şekilde davranırsa, aşırı tepki göstermeyin (Olumsuz bile olsa güçlü bir tepki tam da çocuğunuzun istediği şeydir). Ama çocuğunuz kitabınızın sayfalarını dikkatlice çevirirken veya siz bulaşıkları yıkarken sessizce bulmacalarıyla oynarken ya da yerden bir parçasını alıp size verdiğinde onu gönülden tebrik edin. Çocuğunuzun kötü hareketlerine değil, iyi davranışlarına ilgi gösterin.

Çocuğunuza yeteri kadar ilgi gösterdiğinizden emin olun (meşgul bile olsanız, sarılmak için veya küplerden yaptığı kulesinin nasıl olduğunu değerlendirmek için vakit ayırın). Böylece kasıtlı olarak yaramazlık yaparak dikkatinizi çekmek için daha az gereksinim duysun.
Verdiğiniz cezanın suça uygun olmasını sağlayın. Küçük bir çocuğun, salonun duvarını kalemle boyadığı için televizyon seyretmesinin yasaklandığını anlaması mümkün değildir. Çocuğunuzun anlaması için kalemleri hemen elinden almanız ve yemek bitene kadar geri vermemeniz daha yararlı olacaktır. (Sonra bir çizim kağıdı da vermeyi unutmayın.)