Bir bebeğin ebeveyni olarak karşılaşacağınız durumlar içerisinde uyku çoğu zaman birinci sırada gelecektir. Bebeğinizin iyi uyuyup uyumadığını merak edeceksiniz. Ne de olsa, komşunuzun bebeği birkaç hafta içinde gece boyunca uyur hale gelmişti, o zaman sizinki de öyle yapmalı, öyle değil mi? Bebeğin gece boyunca uyuması her ebeveynin hararetle beklediği bir dönüm noktası olmasına rağmen uyku, yuvarlanmak gibi diğer gelişim adımları kadar öngörülebilir değildir. Fakat siz doğru bir başlangıç yaparak ve daha sonra da birkaç denenmiş taktiği uygulayarak iyi bir gece uykusu için gereken ortamı hazırlayabilirsiniz.

Bebeğimin uyku düzeni benimkinden neden farklı?

Bebekler çok uyurlar ama her zaman sizin istediğiniz zamanda değil. Uykularının düzene kavuşması zaman alır. Bebeklerin uyku düzenine ilişkin bilginizi artırmak için, daha iyi öngörülerde bulunabilir ve karşınıza çıkacak olası güçlüklere karşı önlem alabilirsiniz.

Bebeğimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Yeni doğan bebekler günde 16 ile 18 saat arasında uyurlar.

Bebeğimin gece boyunca uyumasını nasıl sağlayabilirim?

Bebekler genellikle gece boyunca uyumaya 6 hafta ile 6 ay arasında başlarlar. Evet, bu geniş bir zaman aralığıdır ve büyük oranda bebeğinizin gelişimine ve sizin davranışınıza bağlıdır. Bebeğinizin bu dönüm noktasına daha erken ya da daha geç erişmesini sağlamanız, başından itibaren sağlıklı uyku alışkanlıklarını yerleştirmenizle ilgilidir. Tutarlı bir uyku vakti düzeni oturtur ve bebeğinizin uyumasına geçici bir obje ile yardımcı olursanız uyku vaktine alışması daha kolay olur.