bebek uyku düzeni tavsiye

bebek uyku düzeni bebeklere uyku düzeni nasıl kazandırılır bebeğin istediğiniz saatte uyması için ne yapmalısınız bebeklerde gece uykusunu düzenlemek bebeğin kendi kendine uyumasını sağlamak


Bebeklerde uyku düzeni için banyo yaptırmanın faydalı olduğunu artık pek çok uzman dile getiriyor. Dr. Gökhan Mamur, bebeğinin uyku saatlerinden şikayetçi annelere bebek uyku düzeni için tavsiyeler veriyor.

Bebeğinizin uykusunu düzene sokmak için önce uyku rutini oluşturmanız gerekir. Birinci aşamada bebeğinizi uyutmak için istediğiniz saati belirleyin. Bebeğinizin genelde uyuduğu saati ilk aşamada uyku saati olarak belirlemek daha kolay olacaktır. Örneğin; bebeğinizin saat 21:00’de uykusu geliyorsa saat 20:00 gibi belirli bir düzen geliştirin (mesela banyosunu yaptırın, ardından cilt bakımını yapın daha sonra da pijamalarını giydirin). Ona masal anlatabilir, hikaye okuyabilir veya ninni söyleyebilirsiniz. Son olarak emzirin ve sonunda da o uykuya dalmadan doğrudan yatağına yatırın. Bebeğiniz altı aylığın üstündeyse artık koruması olan bir yatakta yatmalıdır. Işıkları söndürerek: “İyi geceler” dileyin.

Bu noktadan itibaren izleyebileceğiniz iki yol var. Ya odada oturup bebeğinizin uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz ya da ilk gece 2 dakika ara ile odasına uğrayıp: “Bebeğim ben buradayım.” diyebilirsiniz. Bunu yapmanız bebeğinizin terk edilmişlik duygusuna kapılmasını önler. “Böyle yaparsam bebeğimin çok kötü ağlayacağı kesin!” diye düşünebilirsiniz ve muhtemelen haklısınız. O, çok ağlayacaktır. Ancak bu durumda şunu hatırlayın: Bunu hem onun iyiliği hem de  kendi iyiliğiniz için yapıyorsunuz; ailece uygun bir uyku düzenine yatırım yapıyorsunuz.