bebek mamasına sarımsak katılır mı

mamaya sarımsak eklemek bebek mamasına sarımsak eklenir mi bebeklere sarımsak verilir mi cronobacter sakazakii enfeksiyonu


University of British Columbia tarafından yapılan ve Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonucuna göre formül mamalarda bulunan Cronobacter sakazakii enfeksiyonu ihtimali, sarımsaktan elde edilen diallyl sulfide ve ajoene maddeleri ile ciddi anlamda azaltılıyor. Emzirme kampına rağmen ürettikleri süt sınırlı kalan ya da hiç emzirmeyen anneler her zaman güvenle mama veremiyorlar. Ancak bu çalışma biraz iç rahatlatıcı.

Çok az miktardaki diallyl sulfide ve ajoene bileşenleri bile mamanın verebileceği zararı azaltmakta epey etkili. Üretim aşamasında bile kullanılması tüketiciye ulaşana kadar söz konusu patojeni tamamen elimine edebilir. Cronobacter sakazakii enfeksiyonu nadir rastlanan fakat bebekler için ölümcül olabilecek bir enfeksiyon. Bebeğin dolaşım sistemine karışarak zehirlenmeye hatta menenjite yol açabileceği söyleniyor. Çalışmayı yöneten biliminsanlarına göre bu sarımsak bileşenleri formül mamanın üretiminin her aşamasında kullanılmalı ve tüketiciye daha güvenli bir biçimde sunulmalı. Üretimde kullanılan aletler genellikle klorla temizleniyor fakat sarımsak klora doğal bir alternatif teşkil edebilir.

Annelerin ne yapabileceğine gelince..!
Formül mamaya (bebeğin tolere edememe riskini göze alarak) sarımsak katılması bu çalışmanın da sonuçlarına bakınca mantıklı olabilir. Neticede bebeğin sarımsaktan ciddi olarak tanımlanabilecek zararlar görme ihtimali yokken endüstriyel formül mamalar hayati tehlike arzedebilir. Mamalara minimum miktarla başlayarak bebeğin tepkisine göre giderek artan miktarlarda ciğ sarımsak eklenmesini öneriyorum.
Eren Kaya