Bebek Günde 3 Saatten Fazla Ağlıyorsa Ne YapılmalıHamilelik süresi boyunca anne ve baba adayını bir telaş kaplar. Bu telaş aslında bir takım bilinmeyenleri kendi içinde barındırdığı için yaşanır. Hamilelik nasıl geçecek, bebek sağlıklı olacak mı, anneye bir şey olacak mı, bebek yeterince anne karnında besleniyor mu, annenin sağlığı nasıl olacak, doğum nasıl olacak, zor geçecek mi, bebek sağlıklı doğacak mı, bebek sonrası dönem nasıl olacak v.b. bir sürü soruyu anne ve baba adayları sorarlar.

Bu soruların yanıtını tam olarak bilemedikleri için telaş yaparlar, stres yaşarlar. Aslında bu durum normal bir durumdur. Her anne ve baba adayının yaşadığı bir duygusal süreçtir. Öncelikle şunu kabul etmek gerekir. Hiç kimse anne karnında annelik ve babalığı öğrenerek doğmaz. Bunlar siz tecrübe ettikçe ve yaşadıkça öğreneceğiniz şeylerdir.

Yapılan araştırmalar gebelik öncesinde gebelik sürecinde kendilerini psikolojik olarak hazırlayan ebeveynlerin bu süreci daha kolay ve huzurlu atlattıkları ortaya çıkmıştır. Üstelik psikolojik hazırlıkla beraber bilinçli bir şekilde bu süreci yönetmek hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığı açısından da önemlidir.

Aşağıda bebek için yapılabilecek psikolojik düzeyde hazırlıkları bulabilirsiniz.

1. Yeni bebekleri olmuş ve bebek büyütme konusunda bilgi ve tecrübesi olan kişilerle konuşmaya çalışın. Onların hamilelik boyunca neler hissettiklerini, neler yaptıklarını öğrenmeye çalışın. Onların tavsiyelerini almaya çalışın. Gerçi her hamilelik sürecinin kendi içinde farklılık arz eden tarafları vardır. Fakat Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Bebek bakımıyla ilgili ve hamilelik süreciyle ilgili genel geçer kabul edilen birçok bilgi ve tecrübe vardır. Bunları öğrenerek siz de uygulayabilirsiniz.