Bebekler seyahat ederken genellikle uyumlu davranırlar özellikle de birkaç önemli noktaya dikkat ederseniz, pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Özellikle arabada giderken bebekler sıklıkla uyuyakalılar.

Arabayla seyahat ederken:

– Daima kaliteli bir çocuk araba koltuğu kullanın.

– Uzun mesafe seyahatlerde düzenli olarak mola verin böylece hem arabanın içindeki hava temizlenmiş olur, hem de bebeğiniz biraz hareket ederek rahatlamış olur.

– Eğer mümkünse arka koltukta oturup bebeğinizle ilgilenecek birisi olsun.

Uçakta:

– Biletinizi alırken bebekler için özel hizmet olup olmadığı hakkında bilgi alın. Bazı havayolları özel bebek sepeti ve benzeri hizmetler sunabilirler.

– Kalkışta ve inişte kulak basıncını azaltmak için bebeğinizin emzirin, artık sizi emmiyorsa biberonla bebeğinizin yaşına uygun herhangi bir sıvı verebilirsiniz. Emme hareketi östaki borusunun açılarak orta kulaktaki basıncı dengelemesini sağlar, böylece çocuğunuz bu basınçtan rahatsız olmamış olur.

– Eğer çok uzun bir yolculuksa belirli aralarla kıyafet değişikliği yapın.

Dışarıda Gezerken

Günümüzde bebek arabalarının çok çeşitli ve işlevsel hale gelemesiyle bebeğinizi dışarı çıkarmak eskisinden daha kolay ve zevkli hale gelmiştir. Park ve bahçe gezintileri çocuğunuzun temiz hava ve güneş ışınlarından faydalanmasını sağladığı gibi yoğun bir sabahın ardından bunalmış olan sizi de rahatlatacaktır. Komşu ve arkadaş ziyaretlerine gelince çocuğunuzun yeni ortam ve insanlara alışması açısında faydalı olabilir. Ancak bazı bebekler böyle değişik ortamlara girince çok da huysuzlaşabilirler. Çok ısrarcı olmadan onu bu duruma alıştırmaya çalışmak en uygun yöntem olacaktır.