bebeklerde konuşma gelişimine destek

bebeklerde konuşma geriliği çocuğun konuşması için ne yapmalı bebeğin konuşmasına yardımcı olmak bebeklerde ilk kelimeler ne zaman bebeklerde dil gelişimini desteklemek


Anneler bebeklerinin ilk kelimelerini duymak için aylarca uğraşır ve ilk gelen kelimeler hayat boyu hatırlanır. Bu ilk kelimeler annelerimiz için çok özel anlardır. Ama bazı bebeklerde konuşma becerisi diğerlerine göre biraz daha yavaş ilerleyebilir veya istenilen şekilde gelişmeyebilir. Konuşma gelişimi de bebeğin pek çok gelişim evresinde olduğu gibi bebeğe özel bir durumdur. Dolayısıyla bebekleri diğer bebeklerle kıyaslamadan önce daha dikkatli davranmakta fayda vardır.

Bebeğinin konuşma gelişimini desteklemek için annelerimiz pek çok oyun ve egzersizle dil gelişim sürecine katılabililer. Eğer sizin de bebeğinizde konuşma geriliği, konuşmasında gecikme gibi sorunlar varsa veya bebeğinizin daha iyi konuşmasına yardımcı olmak istiyorsanız bebeksayfasi.com olarak annelerimize özel izleyebilecekleri yöntemleri listeliyoruz.

1. Çocuğunuza hoşuna gidecek hikayeler ve masallar okuyun. Kitap okumanız çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Kitap okurken yavaş, tane tane ve net bir sesle okuyun. Vurgulamalara dikkat edin ve çocuğunuzun hikayede aktif olmasına çalışın. Ona hikayeyle ilgili sorular sorun.

2. Çocuğunuzla farklı şarkılar söyleyin. Şarkı söylemek çocuklar için harika bir öğrenme tecrübesidir. Şarkılar çocuklara doğal bir ritim sağlar ve çocuklar bundan çok hoşlanırlar. Şarkı yoluyla çocuğunuzun kelime hazinesini ve konuşma becerisini geliştirebilirsiniz.

3. Kelimeleri tekrarlayın. Çocuğunuzun konuşmasını geliştirmede tekrarlar çok önemlidir. Çocuğunuzla konuşurken onun sizin söylediğiniz şeyleri iyi anlayıp anlamadığından emin olun. Yapacağınız kelime tekrarları sizin ifade etmeye çalıştıklarınızı ve vurgularınızı yakalamasına yardımcı olur.