Erken Çocukluk Çağı Gelişimini Anlamak

Her çocuk bir birinden farklıdır ve benzersizdir, her birisi kendine özgü bir kişiliğe sahiptir.
Bununla birlikte, çocukların çoğunun belirli bir zaman çerçevesinde ulaştıkları belirli gelişimsel dönüm noktaları vardır.
Çocuğunuzun size gülümsediği, ilk kez konuştuğu, emeklemeye başladığı ve başka şeylerde yetkinleştiği yaş, size ve doktorunuza, onun bu önemli gelişimsel dönüm noktalarını başarmakta ne kadar iyi olduğu konusunda ipuçları verebilir.

Çocukların Gelişimsel Dönüm Noktaları

Kaba Motor Beceriler

Kaba motor beceriler bebeklerin başlarını dik tutma, oturma, emekleme, en sonunda da yürüme, koşma, zıplama ve atlama hareketlerini yapabilmelerini sağlayacak kasların gelişmesini içerir.

İnce Motor Beceriler

İnce motor beceriler genel olarak ellerin, el bileklerinin, parmakların, ayakların, ayak parmaklarının, dudakların ve dilin küçük hareketlerini ifade eder.

Beslenme Becerileri

Yemek yaşamımızın büyük bir bölümünü oluşturur. Bu beceri beklendiği gibi işlev görmezse ya da stresli bir olaysa, gerilimin doğması kaçınılmazdır.

Konuşma Becerileri

Bebeğiniz sorularınıza yanıt veremiyor olsa bile, doğduğu andan başlayarak onunla konuşmanız yine de önemlidir.

Telaffuz

Telaffuz (sesletme) açık seçik sesler çıkarma yeteneğidir. Çocuklar, örnek alacakları uygun konuşma modellerini dinleyerek ve taklit ederek sesleri doğru üretmeyi öğrenirler. Telaffuz yaşamın ilk 8 yılı boyunca yavaş yavaş gelişir.

Bilişsel Beceriler

Her bebek kendi temposuyla gelişir, bu nedenle bebeğinizin toplumsal ve sorun çözücü becerilerini geliştirmesine yardım etmek için onunla birlikte yapabileceğiniz etkinliklerde bunu yalnızca bir rehber olarak kullanın.