bebeklerde soğuk algınlığına önlemler

bebeklerde soğuk algınlığı bebeği soğuk algınlığı ve gripten koruma bebekleri soğuk algınlığından nasıl koruruz bebeklerin hasta olmasını önlemek için alınacak önlemler


Annelerimizin tek arzusu bebeklerinin hastalanmaması. Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan soğuk algınlığından bebeklerimizi yüzde yüz korumak imkansız olsa da alınacak bazı önlemler bebeğin soğuk algınlığına yakalanmasını önleyecektir. Peki annelerimiz bebeklerini soğuk algınlığından korumak için ne gibi önlemler almalı?

1. Bebeği soğuk algınlığından korumak için hem bebeğin hem de evdeki diğer kişilerin el temizliğine dikkat etmeleri çok önemlidir. Bebekle temas eden kişiler el temizliğine ayrı bir özen göstermelidir. Özellikle yeni doğan dönemindeki bebeklerin soğuk algınlıklarına ve grip hastalığına çok yatkın olduklarını bilmek gerekir. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz bu hastalıklarla savaşacak kadar güçlü değildir.

2. Soğuk algınlığına karşı alınacak diğer önemli önlem iste bebeği hasta kişilerden uzak tutmaktır. Hasta kişinin durumu bulaşıcı ise bebeğe yaklaştırılmamalıdır. Bu kişiye de bu konuda nazik bir şekilde uyarıda bulunulmalıdır. Eğer anne hasta olduysa evde maskeyle dolaşmalı ve sık sık maskesini değiştirmelidir.

3. Özelikle soğuk havalarda bulaşıcı hastalıklar oldukça yaygınlaşır. Hastalıların bulaşması da ellerden temas yoluyla veya hava ile olur. Bebeğin bakımını üstlenen kişiler de kendi temizliklerine özen göstermelidir. Ayrıca bebeğin altını değiştirdikten sonra ve yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerini yıkamalıdırlar. Bu önlem bebeği soğuk algınlığından korumada oldukça fayda sağlayacaktır.