bebeklerde işitme testi

bebeklerde konuşmayı öğrenme bebeklerde dil gelişimi bebeklerde işitme testi bebeklerin seslere tepki vermesi


Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Özgür, bebeklerde konuşmayı öğrenme açısından ilk altı ayın kritik dönem olduğunu söyledi. Bu nedenle her bebeğe ilk üç ayda işitme testi uygulanması gerektiğini belirten Özgür, bebeklerin işitme kaybı konusunda bazı riskler taşıdığını da açıkladı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Özgür, yaptığı açıklamada, çocuğun işitme kaybı risk faktörlerinden birini taşıması halinde sadece tarama testlerinin yeterli olmayacağını, ayrıntılı işitme testlerinin yapılması gerektiğine belirtti.

İşiterek konuşmayı öğrenme açısından ilk altı ayın kritik dönem olduğunu vurgulayan Özgür, bu nedenle her bebeğe doğduktan sonraki ilk üç ayda işitme testlerinin uygulanmasını önerdiklerini ifade etti. Bebeklerin işitme kaybı konusunda bazı risk taşıdığını ifade eden Özgür, şöyle devam etti: “Anne ve babanın akraba olması, ailede çocukluk çağında başlayan işitme kaybı bulunması, annenin hamileliği sırasında ilaç kullanması, bulaşıcı hastalık geçirmesi veya röntgen çektirmesi, bir kaza, çarpma veya yaralanma yaşaması, doğum öncesi dönemde işitme kaybı yönünden risk faktörleridir.Doğumsırasındaki risk faktörleri ise bebeğin oksijensiz kalması, bir süre solunum zorluğu yaşaması, kafa veya kulak yapısında normal dışı bir durum olması, kan uyuşmazlığı bulunmasıdır. Doğum sonrası da bebeğin yüksek ateşle seyredebilen bir hastalık geçirmesi, uzun süre sarılık olması, çocuğa damar yoluyla kulağa zararı dokunabilecek bir ilaç verilmesi, şiddetli gürültüye maruz kalması veya kafa travması geçirmesi risk faktörü oluşturur.”