süt kutusu1 yaşından itibaren muhtemelen bebeğinizi tamamen sütten kesmiş ve tamamen katı ve diğer sıvı gıdaları vermeye başlamış olabilirsiniz.Bebeğinizi sütten kestiğiniz için muhtemelen çocuğunuzun süt ihtiyacı için inek sütünü tercih edeceksinizdir. Süt çocuğunuz için önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve kemik gelişimine önemli etki yapar.

Peki hangi inek sütünün bebeğiniz için uygun olduğunu biliyor musunuz?

1 yaşından sonra süt seçimi önemli bir konudur. Pediatristler inek sütüyle beslenmeye başlayan çocuk için tam sütün en uygun seçim olacağını belirtmektedirler. Çocuklar 12. aydan 15. aya kadar tam süte ihtiyaç duyarlar. Çünkü tam sütte bulunan kolesterol ve yağ çocuğun ihtiyacına uygundur.Tam sütteki kolesterol ve yağlar çocuğun beyin ve sinir sistemimi gelişimine olumlu katkı sağlarlar. Tabi kimi hekimler 18. aya kadar tam sütü ve 18. aydan sonra da yağsız sütü önermektedir. 2 yaşına kadar tam sütü öneren hekimler de bulunmaktadır. Bu konuda hekimler arasında farklı yorumlar olduğu için bebeğinizin hekimine danışmanız size bir fikir verecektir.

Bebeğinizin sütü başka hangi özelliklerde olmalıdır?

1. Bebeğinizin sütü pastörize süt olmalıdır. Pastörize sütte süt besin değeri açısından biraz kayba uğrasa da enfeksiyon riski pastörize sütte daha azdır. Bu yüzden tercih edilen sütün pastörize olması gerekir.

2. Çocuğunuza vereceğiniz süt mümkünse organik süt olmalıdır. Çünkü organik olmayan sütlere pestisit artıkları, antibiyotik ve sığır büyüme hormonu eklenmiş olabilir.