bebeklerde hıçkırık

bebeklerde hıçkırığa ne iyi gelir bebekte hıçkırık nasıl durdurulur hıçkıran bebeğe ne yapmalı


Bebekler günlük yaşamlarının bir parçası olarak sıklıkla hıçkırabilirler. Çoğu zaman bu hıçkırıklar kendiğinden geçer ama bazen de hıçkırık çok uzun süre bebeği rahatsız edebilir. Bazı bebeklere hıçkırmak bile yakışır, çok tatlı görünebilirler. Fakat hıçkırık bebekler için çoğu zaman rahatsız edicidir. Bebeğinizin hıçkırıklarını durdurmak için çok basit yöntemleri annelerimiz için araştırdık.

1. Gaz çıkartmaya çalışın.
Çünkü bebeğinizin hıçkırık sorunu gazdan kaynaklanabilir. Bu yöntem bebeğinizin hıçkırıklarını önlemek veya tedavi için genelde uygulanan ilk yöntemdir. Bebekler kendi kendilerine gaz çıkaramazlar. Bu yüzden bebeğinizi besledikten sonra sırtına birkaç küçük vuruşla gazını çıkarmasını sağlayın. Bu yöntem hıçkırık nöbetlerine bile yardımcı olabilir.

2. Su verebilirsiniz
Bebeğinize bir yudum su veya şekerli su verin. Sık aralıklarla bebeğiniz birkaç yudum su içerse hıçkırıkları kesilecektir. Bu yöntem bebeklerin hıçkırıklarını kesmek için kullanılan en popüler yöntemlerden birisidir.

3. Gaz sancısı giderici kullanabilirsiniz.
Eğer doktorunuzda onaylarsa bebeğiniz için gaz sancısı giderici ( gripe water ) kullanın.

4. Karın üstü yatırın
Bebeğinizi karnının üstüne doğru yatırın ve sırtını ovun. Bazen bu hareket hıçkırığa neden olan hava kabarcıklarının gitmesine yardımcı olur.

5. Ayakları üzerinde dik pozisyona getirin
Bebeğin dik duruma gelmesi bebeğin hıçkırıkğını geçirebilir.

6. Emzik verin
Bebeğin emmesi hıçkırığa hızlı cevap verir. Emen bebeklerin hıçkırığı çok kısa sürede geçer.