bebeklerde kulak burun göz bakımı

bebeklerde göz kulak ve burun bakımı bebeklere kişisel bakım bebeğin kulak temizliği bebeğin burnu nasıl temizlenir


Bebeğinizin sadece size ihtiyacı olduğunu siz olmasanız pek çok gereksinime kavuşamayacağını hiç düşündünüz mü? Bebeklerinde yetişkinler gibi kişisel temizlik ve bakıma ihtiyacı vardır. Eğer anneciği bu bakımı yapmazsa günler geçtikce rahatsız olur belki hastalığa kadar ilerler bakımsızlık. Bebeğinizin gözlerinin temzilenmesi, burnunun düzenli olarak kontrol edilmesi, kulaklarının akıntısının temizliği bu yazıda bahsetmiyoruz ama tırnaklarının kesimi hepsi kahraman annelerimizin görevidir. Bebeğinizin göz, burun ve kulak bakımında nelere dikkat etmeniz gerekir sizler için listeledik;

1. Yumuşak bir bez, pamuk topunu veya süngeri ılık suyun içine sokun ve fazla suyu atmak için sıkın. Bebeğinizin cildi çok hassas olduğu için yüz bölgesinde sabun kullanmaktan kaçının.

2. Bebeğinizin temizliğini yaparken onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşun veya şarkı söyleyin.

3. Bebeğinizin göz çevresinin temizliği için yumuşak bir bez veya pamuk topu kullanın. Göz çevresini silerken içten dışa doğru nazikçe silin.

4. Bebeğinizin burun içini temizlerken bebek mendili veya yumuşak nemli bir bez kullanın. Her bir burun deliğini nazikçe silin.

5. Bebeğinizin kulaklarının dış çevresini silmek için yumuşak bir bez kullanın. Fakat içini silmeyin. Kulak arkalarını da silin.

6. Eğer bebeğinizin kulak içinde çok kir birikmişse temizliği konusunda bebeğinizin hekimine danışın.