bebeklerde zeka gelişimini desteklemek

bebeğin daha zeki olması için bebeklerde zeka gelişimini desteklemek bebeklerin zihinsel gelişimini nasıl destekleri zeka gelişimi için ne yapmalı


Bebeklerin zihni ve zekası zorlandıkça çalıştırıldıkça gelişir, büyür. Zekanın doğuştan gelen genetik özellikleri vardır. Ama zeka uygun çevresel ortamlarda daha hızlı gelişir. Uygun çevre bebeğe sunulmadığında bebeğin zekası ve etkilediği unsurlar körelir.

Bebeğin zeka gelişiminde elbette ki birinci derecede önemli kişiler anne ve babalardır. Anne ve babalar bebeklerinin zeka gelişimi desteklemek için evde gerekli ortamı sağlamalıdırlar.

Bebeğin zeka gelişimini desteklemek için önce sevgi..!
Her şeyden önce bebeğe ev içinde gerekli sevgi, şefkat ve ilgi ortamının yaratılması bebeğin zeka gelişimini en çok destekleyen faktörlerdir. Diğer yandan özellikle ev içindeki huzurlu ortam bebeklerin birçok açıdan olduğu gibi zeka açısından da gelişimine ciddi katkılar sağlar.

Bebekler emekleme ve yürüme sonrası çok araştırıcı, meraklı ve öğrenmeye açık olurlar. Yeni olan her şeyi keşfetmeye çok heveslidirler. Emekleme ve yürüme sonrası bebekten bebeğe değişmekle beraber yaklaşık olarak 9 – 12 ay arası bebek artık özgürleşmek ister. Bunun etkisiyle daha bağımsız hareket eder ve yerinde duramaz. Bu süreç anne babalar için bebeğin öğrenmesi ve zeka gelişimi açısından bir fırsattır. Bebeğe yasakçı bir tutum sergilemeden, sürekli destekleyici olup öğrenmesi dokunması belki diğer duyu organlarını kullanması için fırsat verilmedir.