hangi bebek maması en iyi

bebeklere hazır mama nasıl seçilir hangi marka mamayı kullanmalı bebek maması seçerken nelere dikkat etmeli


Öncelikle bu yazıda mamalar övülmemektedir, annelerimiz ilk altı ay sadece anne sütüyle bebeklerini beslemelidirler. Hiçbir mama anne sütüne benzemez içeriğine yakın olamaz..! Çocuk doktorunuzla birlikte‚ bebeğinizin gelişimi için içeriği en zengin olan mamayı tercih etmelisiniz. Tercih ettiğiniz mamanın içerisindeki proteinlerin, yağların, şekerlerin, sodyum ve diğer elementlerin tipleri ve oranları anne sütüne mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır.Eğer oturduğunuz bölgede musluk suyunuz yeterli oranda flor içermiyorsa ya da mama hazırlarken musluk suyu kullanmıyorsanız‚ florla güçlendirilmiş mamayı tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin beslenmesinde ilave demir destekli vitamin kullanmıyorsanız‚ mamaya demir eklemek önemlidir. Ayrıca süte alerjisi olan veya fenilketonüri (PKU) gibi metabolik bozukluklar görülen bebekler için özel mamalar mevcuttur. Marketlerde çok çeşitli mamalar mevcuttur ancak bebeğinize mama tercihini yaparken mutlaka çocuk doktorunuza danışarak karar vermelisiniz.

Mamalar genel olarak üç farklı kategoride marketlerde bulunmaktadır.

Kullanıma Hazır Olanlar: Tek kullanımlık, küçük şişelerde satılır ve sterilize edilmiş bir biberon emziğiyle verilir.

Biberona Aktarılarak Kullanılanlar: Çeşitli büyüklüklerdeki kutularda satılır; yapmanız gereken tek şey sterilize biberonlara aktarmaktır.

Karıştırılması Gerekenler: Daha ucuz olan‚ ancak hazırlanması daha fazla zaman alan konsantre sıvı veya toz mamalar, normal veya sterilize edilmiş suyla biberon içerisinde karıştırılır. Tek kullanımlık poşetlerde veya kutularda satılır.