bebeklerde kilo alımı

bebeklerde kilo alımı bebeklerde obezite bebeğin sağlıklı kilo alması için 38. haftada bebege nasıl sağlıklı kilo aldırabilirim


Bebeklerin sağlıklı kilo alımı gelişimleri için önemlidir. Bebeklerde sağlıklı kilo alamama yüzüden gözlemlenen en önemli sonuç bebeğin obez olarak yetişmesidir. Diğer yandan sağlıklı kilo alamayan bebek istenilen şekilde büyüme sergileyemeyecektir. Bebeğin sağlıklı kilo alabilmesi için annelerin yapabileceklerinin en başında ilk altı ay sadece anne sütüyle beslemek gelir. Sonrasında 12 aylık olana kadar anne sütü vermeye devam ederek anne sütünü beslenme programının içerisinde tutmalıdırlar.

Pek çok araştırmaya göre ilk yıl düzenli olarak anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite oranı düşük çıkmıştır. Diğer bebeklerde ise obezite görülme sıklığı daha yüksek çıkmıştır. Dolayısıyla anne sütünün bebeğin sağlıklı kilo almasında ve düzenli olarak büyümesinde önemli bir etkisi vardır. Diğer yandan bebeğinizi memeden kestiğinizde bebeğinizin beslenmesine, verdiğiniz besinlerin değerlerine ayrıca dikkat etmeniz gerekecektir. Bu konuda yapılan en önemli hatalardan biri bebeğin karnı tokken bile beslenmesidir. Tok beslenmeyi önlemek için annelerin bebeklerini iyi gözlemlemesi ve yemek zamanlarını iyi planlaması gerekmektedir.

Önemli bir kural da bebeği acıktığı zaman beslemektir. Bebeği beslemeye başladığınız zaman ne zaman bırakacağını zaten kendisi belli edecektir. Bebeği daha fazla yemesi veya meme emiyorsa daha fazla emmesi konusunda zorlamak gerekir. Bu aşırı beslenmeye ve sonucunda da istenmeyen kiloların alınmasına yol açar.

Annelerimizin en çok yaptığı hatalardan bir diğeri ise bebeğin canı sıkkın olduğu zaman veya huysuz olduğu zaman hemen bebeği emzirme veya besleme eğilimi göstermesidir. Bu noktada önce bebeğin huzursuzluğunun nedenini araştırmak daha başarılı bir tutum olacaktır. Her sıkıntısında bebeğe yemek vermek ve onu beslemek onda bir alışkanlığa yol açabilir ve huzursuzluğunu atlatmak için karnı acıkmasa bile yemek yeme gibi bir koşullama geliştirebilir. Bu da bebekte zaman içinde dengesiz beslenme ve aşırı kilolara yol açacaktır.