bebeklere ne zaman yumurta verilir

bebekler yumurta yiyebilir mi bebek ne zaman yumurta yemeli bebeklere hangi ayda yumurta verilir bebekler yumurtanın sarısını mı beyazını mı yemeli kaçıncı ayda yumurta verelim yumurta kaçıncı ayda verilir yumurta sarısı kaçıncı ayda verilir


Ek gıdaya geçişte bebeklere hemen her besin verilmemeli aşama aşama ayına ve mevsime uygun besinler tercih edilmelidir. Fakat kimi besinler bebekler için zararlı olabilir ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ek gıdaya geçişte en çok alerjik tepkiler yumurtaya verilir. Her ne kadar yumurta çok lezzetli ve besin değeri oldukça yüksek bir besin olsa da bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Bebeği yumurtayla tanıştırmak için 1 yaşını doldurmasını beklemek daha doğru bir davranış olur. 1 yaşından öncesinde ihtiyatlı olmak gerekir. Örneğin Pediatri akademileri yumurtanın bebekler için besin alerjisine yol açabilecek bir besin olarak kabul etmektedirler.

Eğer aile geçmişinizde besin alerjisi gibi bir durum var ise veya yumurtaya karşı hassasiyet gösteren kişiler var ise bebeğinize yumurta yedirmek konusunda daha dikkatli olmalısınız. Bu noktada yapılması gereken bir pediatriste danışarak kesin bir bilgi almaktır. Hekim bu konuda bir hassasiyet oluşup oluşmayacağını daha net söyleyebilir.

Bebeğim ne zaman yumurta yiyebilir..?
Eğer ailenizde besin alerjisi veya alerji gibi bir durum yoksa kimi hekimler bebeği yumurtayla tanıştırmak için 6. aydan sonrasını da yeterli bulmaktadırlar. Kimi uzmanlar ise yumurta sarısını bebeğe yedirmek için 8. aydan itibaren olabileceğini, yumurta beyazının ise 1 yaşından sonra verilebileceğini söylüyor. Bebeğinizde yumurta yedirmek için hiçbir sakınca yoksa yumurtayı tamamen iyice pişmiş olarak yedirmelisiniz. Yumurtanın iyi pişmemiş veya az pişmiş olması bebekte ciddi bir soruna yol açabilir. Örneğin salmonella bakterisi iyi pişmemiş yumurtalarda bebeği oldukça olumsuz etkileyerek zehirlenmesine yol açabilir.