bebeklere inek sütü verilir mi

bebeklere ne zaman inek sütü vermeye başlanmalı bebeğe soya sütü verilir mi bebekler normal süt içebilir mi yeni doğan bebeğe inek sütü içirilir mi bebeklerde inek sütü bebeklerde inek sütü alerjisi kadınlar kulübü bebeklerde inek sütü alerjisi tedavisi bebeklerde inek sütü ishal yaparmı


Pek çok pediatri derneği bebeklere ilk yıl için sadece anne sütünü tavsiye etmektedir. Bebeğe 1 yaşına kadar inek sütü veya soya sütü verilmesi önerilmemektedir. Anne sütü dışındaki sütler bebeklerde alerjik etkilere neden olabilir. İnek sütüne başlanması için 1 yaşın beklenmesi gerekmektedir. 1 yılın sonrasında bebeği inek sütü ile tanıştırmayı ertelemenin bir faydası bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ilk 1 yıl sonunda da 2 yaşına kadar anne sütünün bebeğe verilmesini tavsiye etmektedir. Fakat inek sütü de 1. yıldan sonra bebeğe güvenle ve sağlıkla verilebilir.

Formül besinler
Hazır mama markaları hazır mama ürünlerinin içerik bakımından inek ve soya sütüne göre daha faydalı olduklarını öne sütmektedirler. Fakat bilim adamları formül besinlerin faydalı olmasına rağmen inek sütünden daha faydalı olduğuna dair önemli delillerin bulanmadığını belirtmektedirler.