bebeğe ek gıda verirlen nelere dikkat etmeli

bebeklere ek gıda seçimi nasıl ek gıdalar verilmeli bebeklere hangi gıdaları vermeliyiz bebeğe ek gıdaya geçişte nelere dikkat etmeli


Annelerimizin bebeklerine ne yedirdiklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle günümüz dünyasında gıda sektörü artan talep ve azalan kaynaklara cevap vermek için gıdaların DNA’sıyla oynayarak veya kimyasal desteklerle tazelik ömrünü uzatmaya verimliliği artırmaya çalışmaktadır.

Organik besin doğal besin bunları bugünlerde her ürün ambalajında her tezgahta görür olduk. Eskiden pazardan aldığımız sebze ve meyvelerin organik olup, olmadığını annelerimiz dert etmezdi ama artık gıdalar neredeyse tamamen kimyasal destekli hale geldiler. Çünkü kimyasal madde içerikleriyle bu gıdalar daha uzun süre korunaklı hale getiriliyorlar.

Gıda çok önemli ölçüde zırai bir iş olmaktan çıkıp, sınai bir alan haline geldi. Hal böyle olunca da ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kimyasal kullanımı, mevsimi dışında yetiştirilen sebze ve meyveler, verim artırmaya yönelik katkı zırai maddeler, genetiği değiştirilen gıdalar hayatımızı birçok yönden etkiler ve tehdit eder oldu.

Bu kimyasal içerikler bizim olduğu kadar bebeklerimizin de sağlığını tehdit eder hale geldi. Dolayısıyla bebeğinizin besinlerini de dikkatli ve bilinçli bir şekilde seçmeniz gerekir.

Bebeğinizi beslerken beslenme içeriğini zengin tutmaya çalışın..!
Birçok vitaminleri alabilecek şekilde besinlerini seçin. Sürekli aynı gıdaları vermemeye çalışın. Aynı besinleri verirseniz bebeğiniz bu sefer o besine alışabilir ve diğerlerini reddedebilir. Aynı zamanda dengesiz beslenmiş olur. Beslenme programında değişik besinler arasında makul bir denge takip etmeniz gerekiyor.