bebeklerde uyku alışkanlığı

bebeklere uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır bebek uyku düzeni bebeklerde uyku öncesi neler yapılmalı bebeklerin çok uyuması için bebeklerde gece uykusu


Bebekler ilk zamanlar günün çoğunu uykuda geçirirler. Uykuyla geçirdikleri bu zamanda kendileri için bir uyku düzeni geliştirmişlerdir. Beslenme, bakım, temizlik, uyku, sonra tekrar beslenme, sonra tekrar uyuma. Bu döngü bir süre bu şekilde gider. Sonrasında bebek büyüdükçe alışkanlıkları değişir. Değişen alışkanlıkları uyku düzenine de yansır.

Artık daha az uyumak ister. Ebeveynleriyle daha fazla zaman geçirmek ister. Bunun anlamı şudur. “Ben artık büyüdüm. Anne ve babamla daha fazla zaman geçirmek istiyorum. Onlarla oynamak istiyorum. Onların bana masal anlatmasını istiyorum.” Fakat bebeğin uyku düzeni değiştikçe bunun bazı olumsuz etkilerini göremez. Günlük yaşamda bu etkiler belli olur. Yeterince uyumayınca gün içinde uyuklamaları olur, kendini huzursuz ve yorgun hisseder, dikkat dağınıklığı olur, dikkat dağınıklığı kazalara sebebiyet verebilir. Bebek sersem gibi olur. Az uyuma temposundan dolayı özellikle anneyi de çok uğraştırır ve yorar.

Az uyuyan çocuklarda gelişim sorunları da görülür..!
Dolayısıyla bebek ne kadar büyürse büyüsün her zaman bir uyku düzenine ihtiyacı vardır. Değişen uyku düzeni yeni bir başka düzen getirir. Uyku düzenini yeniden inşa etmek için yapılması gereken en önemli şey bebeğin uyku ritüellerini yerine oturtmaktır. Bu ritüellerin başında belli bir uyku süresi ve zamanı gelir. Mesela bebeği akşam belli bir saatte uyumasını istiyorsak sürekli aynı saatlerde uyumasına dikkat etmek gerekir. Farklı zamanlarda uyutulan çocuk kendine has bir uyku düzeni geliştiremez.