bebeklerde kabızlığa çareler

bebeklerde kabızlık sorunu kabız bebeklere ne iyi gelir bebeğim kabız ne yedirsem kabız olanların yapması gerekenler bebek kabız bebek kabızlığı nasıl giderilir bebek kabızlık fitil bebek kabız olursa


Annelerimizin en büyük dertlerinden biri de kabız olan bebekleridir. Bebeklerdeki kabızlık kronikleşebilir. Uzun süre bebeğinizin yediklerini kontrol altında tutmanız, kabız yapan besinleri bebeğinizin menüsünden çıkarmanız gerekebilir. Annelerimize kabızlık sorunu yaşayan bebekleri için 10 basit öneride bulunuyoruz..!

1. Bebeğinizde kabızlık sorununun özümü için ilk olarak bebeğinizin kabız olup olmadığını bilmeniz gerekir. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde genelde kabızlık sorunu yaşamazlar. Formül besinlerle beslenen bebekler ve katı besinleri almaya başlayan bebekler kabızlık sorununu daha sık yaşarlar. Eğer bebek formül besinle besleniyorsa bebeğinizde 1 günden daha uzun bir süre bağırsak hareketleri olmuyorsa kabızlık sorunu olabilir. Eğer katı besinlerle besleniyorsa ve 1 günden daha fazla bir süredir bağırsak hareketleri olmuyorsa kabız olmuştur.

2. Bebeğinizde kabızlık varsa ilk olarak ona sıcak bir banyo yaptırın. Bağırsak hareketlerini canlandırmak için karın bölgesine nazikçe saat yönünün tersine elinizle ovma yapın.

3. Basınç sağlamak için dizlerini nazikçe karın bölgesine doğru çekin.

4. Bebeğinizi lazımlık üzerinde veya tuvalette çömelme pozisyonunda tutun.

5. Eğer bebeğiniz hareketliyse yerde sürünmesine emeklemesine izin verin. Egzersiz yağması bağırsak hareketlerine iyi gelecektir.

6. Bebeğinize erik suyu verin.

7. Bebeğinize fazladan 60 – 80 gr kadar su verin.

8. Bebeğinizin biberonuna yarım çay kaşığı kadar keten yağı ekleyin.