BEBEĞE BİBERONU TUTMAYI NASIL ÖĞRETİRSİNİZ?

Emzirdiğiniz bebeğinizi sütten kesme ve biberon tutmayı öğretme sürecinde biraz sabırlı olmalısınız ve çaba göstermelisiniz. Bebeğinize biberon tutmayı öğretirken bazı önemli hususları dikkate almanız gerekiyor. Aslında bu süreç oldukça basit adımlar içermektedir. Aşağıdaki hususları dikkate almaya çalışın.

1. Her ne kadar bebeğin biberonu tutmasını sağlamak ve bunu öğretmek için mümkün olduğunca erken başlamak gerekse de bu konuda en az bir 6 ay beklemek gerekiyor.Bebeklerin fiziksel yetenekleri ve hareket koordinasyonu açısından 6 ay civarında oldukları zaman biberon tutmayı öğretmeye başlamak daha uygun. Zaten bu süreye kadar bebek anne sütü ile beslenmektedir.

2. Eğer bebeğinizde stres yaratabilecek başka değişiklikler söz konusuysa ( yeni bir yatak, taşınma v.b. ) bebeğe biberonu tutmayı öğretmeye başlamak doğru olmayacaktır.Çünkü bu tür stres faktörleri bebeğin yeni bir beslenme şeklini öğrenmesi için engelleyici olabilir. Bebek için her şey daha sakin ve standart olduğu zaman başlamakta fayda vardır.

3. Bebeğinizin yüzüne bakıp komiklikler yaparak, eğlenceli sözler ve şarkılar söyleyecek bebeğiniz biberonu vermeye çalışın.İlk birkaç seferde bebeğiniz bu konusunda çok istekli olmayabilir. Sabırlı olun ve bebeğinizi çok zorlamayın. Hedefiniz bebeğe biberonu tutmasını sağlamak ve öğretmek. Bebeğinizin biberondan korkmasına neden olmayın. Bebeğinize biberona alıştırırken ve onun biberonu tutmasını sağlamaya çalışırken bebeğinizi de sütten aniden kesmeyin. Bu bir zamana yayın. Her ikisini bir götürün.