büyükanne bebeğe bakabilir-mi

bebeğe anneanne büyükanne babaanne bakabilir mi bebeğe yabancı uyruklu bir bakıcı bakarsa konuşması bozulur mu bebeğe ilk 3 yaş kim bakmalı


Daha işe dönmeden hatta doğum öncesi ve hemen doğum sonrasında bile annelerin kafalarını kurcalayan en önemli soru bebeklerini işe başladıklarında kime emanet edecekleri oluyor. Acaba çocuğa büyükannelerin bakması doğru mu? Yada yabancı uyruklu bir bakıcının bebeğin konuşmasına nasıl etkisi olur? Herkes 3 yaşa kadar bakım çok önemli diyor acaba çalışmasam mı? Annelerimizin en zor sorularının cevaplarını Pediatrist – Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin veriyor:

Yeni doğan çocuğa akrabaların bakması doğru mu?
Hiç kimse, hiçbir şey annenin yerini tutmaz. Çünkü bebek daha anne karnındayken annenin kokusunu kodlar ve o kokuyu bilerek kime yöneleceğini bilerek doğar. İnsanda koku duyusu çok körelmiştir. Fakat anne karnından itibaren ilk 3 yaşa kadar koku algısı çok yüksektir ve bebek annesinin kokusunu bilerek doğar.

Çocuk annesinin kokusunu bilir!
Bir oda dolusu insan arasında, bebek, annesi dışarıya çıktığı zaman ağlar, içeriye girdiği zaman susar. O nedenle ne kadar iyi bakarsa baksın annenin yerini hiç kimse tutamaz. Genlerin bir sonraki jenerasyona aktarılması denildiğinde, o bebek esas olarak aile büyüklerinindir. O nedenle torun çok kıymetlidir ve aile büyükleri büyük bir özenle torunlarına çok iyi bakacaklardır.

Aile büyükleri de bebek bakabilir..!
“Acaba aile büyükleri eski düşüncelerle mi çocuk yetiştirir?” görüşüne ben tamamen karşı duruyorum. Çünkü çocuk yetiştirmenin eskisi yenisi yoktur. Özellikle ilk 3 yaşta çocuğun istediği tek bir şey vardır; sevgi. Bebeğin üç yaşamsal talebi vardır; uyut beni, yıka beni, besle ve bunu anında yap. Çünkü henüz altben yaratığıdır, ‘bekle’ komutunu bilemez. Beyin ihtiyacını belirler ve bunu anında ister. “Bana bunu anında ver”, “beni ağlatma”; ilk 3 yaşına kadar kural budur. Bunun da jenerasyonlarla, ilerleyen ve değişen medeniyetlerle hiçbir alakası yoktur.