baş ağrısı“Baş ve yüz ağrıları, ağrılı durumlar içinde en karmaşık olanları içerir” diyen Fizyorem Fizik Tedavi Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen Sevinçler,değişik sistemlerin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan baş, yüz ve çene ağrılarının yanlış tanı sonrası uygun tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini de düşürdüğünü belirtiyor.

“Baş, yüz ve çene ağrılarında yanlış tanı konulma olasılığı yüksektir. Özelliklemiyofasyal (kas kaynaklı)ağrılara doğru tanıda bulunulmadığını sık görüyoruz. Çünkü baş, yüz ve çene ağrılı kişileri gören farklı branşlardaki hekimlerin çoğu miyofasyal ağrılar konusunda yeterli eğitim almamışlardır. Yeterli hasta görmek ve deneyim çok önemlidir.

Baş, boyun ve yüz bölgesinde bulunan kas ve kas gruplarından kaynaklanan miyofasyal ağrılar, bu bölgedeki birçok organik nedenli ağrıyı taklit edebilir.Miyofasyal noktalar ile ağrı yayılma alanı farklı bölgeler olabileceğinden ve bu ağrılar için yapılacak tetkiklerde de pozitif bulgu elde edilemeyeceğinden tanı gecikebilir.

Miyofasyal ağrılarda çene eklemi hareketlerini de kısıtlayabilen baş, boyun ve yüz bölgesindeki kasların içinde ağrılı tetik noktalar mevcuttur. Her kastaki tetik noktalar için farklı ağrı yayılım bölgeleri tanımlanmış durumdadır. Hastalar ağrılarını bu yayılım bölgelerinde duyarlar ve tetik noktaya basmakla yayılım bölgesindeki ağrıda artış olur. Çene eklemine yapışan kaslardaki problem kendini söz konusu bölgelerde ağrı olarak gösterebilir.

Hastalar genellikle, kronik olarak devam eden, bazı zamanlarda ataklar gösteren, genelde şakaklar, kulak önü ve ensede baş ağrısı olarak kendini gösteren, boyun ve sırta da yansıyan, kronikleşen ve bir türlü geçmeyen ağrılardan şikayetçidirler.